Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentare minor

Va rog sa-mi spuneti; daca unu dintre copii mei locuieste la mine si celalalt cu mama (cu fosta sotie) Cum se plateste pensia alimentara???? Sau cum se procedeaza??? Cum este legea??? MULTUMESC
Pentru a putea stabili cum se plateste "pensia alimentara", ar trebui sa cunoastem pe langa situatia de fapt existenta ( constand in faptul ca fiecare dintre parinti are cate un copil in intretinere), si situatia juridica (daca exista). Situatia difera dupa cum despartirea este una, sa-i spunem "conventionala" sau .... una avand la baza pronuntarea unei hotarari de divort, ...
Dl.Avocat Dragos Barnea copii dupa divort au stat cu mama prin hotarare judecatoreasca fata si baiat. Acum patru luni baiatul care are 16 ani sa mutat la mine. Mama lui (fosta sotie nu avea grija de el. Abuza psihic si emotional si de multe ori si fizic. Eu platesc inca pensia alimentara a treia parte din salar. Eu mai am inca un copil din a doua casatorie. Am intentat proces pentru ca sa nu mai platesc pensia fiindca baiatul este cu mine. Sunt curios si as vrea sa stiu cum este legea. Cum o sa fie mai departe cu pensia ????
?????Ma ajuta cineva?????