Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul minim de cotizare incomplet-poate primi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul minim de cotizare incomplet-poate primi indemnizatia de 640 lei, dupa vechea si/sau dupa noua lege a pensiilor?

Buna ziua!
Un amic de-ai mei nu are stagiul minim de cotizare complet.
Are 9 ani de cotizare si in 2019 face 65 de ani ,varsta de pensionare.
Am cinci intrebari,va rog sa-mi raspundeti punctual (sa ii spun amicului, laptopul lui e defect):

1. Dupa actuala lege a pensiilor-ianuarie 2018-(nu dupa cea care va sa fie, la care se lucreaza si despre care se tot vorbeste,in frunte cu ministrul muncii, Olguta Vasilescu), va primi acei 640 lei cand se va pensiona in 2019, daca nu are macar stagiul minim de 15 ani?
2.In acest caz persoana nu se va numi "pensionar", ci "asistat" etc.?
3.Dar dupa noua lege a pensiilor?La RTV Olguta Vasilescu spunea ca, in noua lege a pensiilor, vor fi necesari 10 ani de stagiu minim, nu 15 ani-ca in vechea lege a pensiilor.
4.Deci DUPA NOUA LEGE a pensiilor, cei care au stagiul minim de 10 ani, vor putea iesi la pensie in 2019 si se vor numi "pensionari" si vor beneficia de o indemnizatie sociala de 640 lei-DACA E NEVOIE SA LI SE COMPLETEZE PENSIA-, care va fi majorata anual cu 10%?-(dupa cum scrie in Noul Program de Guvernare).
5.Dar, daca nu au stagiu minim de cotizare-tot dupa noua lege a pensiilor-de 10 ani vor primi acei 640 lei?
Va multumesc.
N-ar fi corect să ne dăm cu presupusul...., cu presupuneri că ce ar putea să fie cândva.....

Discutăm numai pe legea care o avem în vigoare, nu pe un presupus proiect de lege viitoare aflată sau nu în dezbatere publică.

Potrivit legii prezente, dacă nu are minim 15 ani, nu poate fi pensionat.

Indemnizația minimă socială este 520 lei, NU 640 lei, și NU se indexează anual cu nici un procent.

Prin lege se indexează doar pensia, nu și ajutorul social care completează pensia până la 520 de lei.
Dapix, utilizator

Va multumesc pentru raspuns.

Deci poate sa moara de foame, daca dupa ACTUALA lege daca nu are fix 15 ani de cotizare si a implinit 65 de ani!!!

Nu va primi "un leu" de nicaieri".Din ce va trai acel om?

Pe de alta parte, Olguta Vasilescu a spus la RTV ca si aceia care -dupa VIITOAREA,NOUA lege a pensiilor-

nu vor avea, la implinirea varstei de pensie de 65 de ani, 10 ani de cotizare, totusi vor fi
"prinsi" intr-un sistem de ajutorare , cu o indemnizatie de 520(640 lei),

Chestia asta am auzit-o cu urechile mele!

Ceea ce este o masura umanista, foarte buna.

Numai ca aceste persoane nu vor intra in categoria "pensionarilor"

Asa este?
Va multumesc.
Asa s-a lansat in spatiul public
Dar legea nu a aparut nici ca proiect.

Va multumesc pentru raspuns.
Pai, doar n-o fi minciuna.Oluta Vasilescu asa a spus.
Va recomand sa urmariti seara de seara Romania TV.AICI SUNT MULTE EMISIUNI PE TEME SOCIALE, DE PENSII ETC.(scuzati de majuscule, am gresit la tastare, nu m-am uitat).
Oare aveti idee cand va intra in vigoare Noua lege a pensiilor.
Parca in 2018...
Multa sanatate!!