Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1 si 2 ianuarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1 si 2 ianuarie

este adevart ca zilele de 1 si 2 ianuarie sunt libere dar nu se mai platesc?
Codul Muncii
Art. 139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
....

In speta, sunt posibile doua situatii :
1. daca nu se lucreaza in zilele respective, atunci acestea nu se platesc

2. daca se lucreaza , atunci :
Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.