Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consilier juridic cu amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consilier juridic cu amenda penala

Buna ziua.
Sunt consilier juridic definitiv şi în viitorul apropiat, cred ca ma aleg cu o amenda penala. Daca am acest ghinion, cred ca imi pierd si serviciul? Am dreptate???
Mulumesc anticipat...
Teoretic da, întrucât legea 514/2003 prevede, la art. 9 cazurile de nedemnitate, printre care și condamnările definitive. Nu se specifică dacă este vorba și de pedeapsa amenzii însă. Interesați-vă de cazuri similare.
Amenda penală duce automat la excluderea din Consiliul Consilierilor Juridici, deci pierdeți funcția de Consilier Juridic. Astfel rămâneți fără slujbă.

Miron Constantin Doru a scris:

Buna ziua.
Sunt consilier juridic definitiv şi în viitorul apropiat, cred ca ma aleg cu o amenda penala. Daca am acest ghinion, cred ca imi pierd si serviciul? Am dreptate???
Mulumesc anticipat...