avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consilier juridic cu amenda penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consilier juridic cu amenda penala

Buna ziua.
Sunt consilier juridic definitiv şi în viitorul apropiat, cred ca ma aleg cu o amenda penala. Daca am acest ghinion, cred ca imi pierd si serviciul? Am dreptate???
Mulumesc anticipat...
Cel mai recent răspuns: Miron Constantin Doru , Consultant fonduri europene 11:11, 28 Iulie 2018
Teoretic da, întrucât legea 514/2003 prevede, la art. 9 cazurile de nedemnitate, printre care și condamnările definitive. Nu se specifică dacă este vorba și de pedeapsa amenzii însă. Interesați-vă de cazuri similare.
Amenda penală duce automat la excluderea din Consiliul Consilierilor Juridici, deci pierdeți funcția de Consilier Juridic. Astfel rămâneți fără slujbă.

Miron Constantin Doru a scris:

Buna ziua.
Sunt consilier juridic definitiv şi în viitorul apropiat, cred ca ma aleg cu o amenda penala. Daca am acest ghinion, cred ca imi pierd si serviciul? Am dreptate???
Mulumesc anticipat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consilier juridic Phantom79 Phantom79 salutare, poate fi consilier un om care a fost inchis?? sau care are tot felul de litigi civile si penale ?? un om care este implicat in tot felul de dosare??:O (vezi toată discuția)
Vreau la absolvire sa devin consilier juridic, pot daca am fost condamnat 1 an cu suspendare? petricacarbunari petricacarbunari Buna Ziua , Sunt in anul III la Drept, mai am un an si termin. La absolvire vreau sa devin consilier juridic. Dar am o problema. Inainte de facultate am ... (vezi toată discuția)