avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vița de vie- despagubiri pentru cultura altuia pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vița de vie- despagubiri pentru cultura altuia pe terenul meu

Buna ziua
As dori sa știu dacă există vro lege despre scoaterea unei vite de vie.eu am cumpărat un teren in 2010 cu o cultura de vita de vie,din 2014 am o hotărâre judecătorească irevocabilă cu o persoana care susținea că este terenul lui și vita de vie este pusă de el, în 2015 in martie am fost pusă în posesia terenului de către un executor judecătoresc.persoana in cauza nu și a scos via dar și a luat alte bunuri de pe teren((pomi,țevi,furtunuri,sarma,și pari de ciment din vita de vie)dorind sa îl despagubesc .Acum as dori sa scot vita de vie dar fara sa plătesc despăgubiri pt că eu nu am folosit și nici nu am recoltat producția.in martie se fac 3 ani de când am fost pusă în posesia acestei vite de vie.risc sa fiu data în judecată și se mi se ceară daune?terenul l-am cumpărat de la alta persoană decât cea care susține că terenul este al lui.persoana respectiva nu mai are acces la teren și 2015.Multumesc

Alte discuții în legătură

Când se prescrie o datorie kennya kennya Buna ziua As dori sa stiu când se prescrie dreptul de a mi solicita despăgubiri pt o plantație cu vita de vie.In data când am cumpărat terenul ,în urma ... (vezi toată discuția)
Solicitare ridicare vita de vie de pe teren kennya kennya buna ziua am cumparat un teren si l-am castigat in instanta cu o hotarere irevocabila.(pe teren sau stabilit unii fara niciun drept si au plantat ... (vezi toată discuția)
Executare silita teren cu vita de vie, spalieri etc. luare in folosinta kennya kennya buna ziua.am cumparat un teren si am castigat in instanta irevocabil terenul.a venit un executor am fost pusa in posesia terenului iar cei care il ocupasera ... (vezi toată discuția)