Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Când se prescrie o datorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Când se prescrie o datorie

Buna ziua
As dori sa stiu când se prescrie dreptul de a mi solicita despăgubiri pt o plantație cu vita de vie.In data când am cumpărat terenul ,în urma unei hotărâri judecătorești irevocabila sau când am fost pusă in posesie de către un executor(persoana care vrea despăgubiri pt vita de vie nu a fost niciodată proprietar pe teren in schimb susține că via este plantată de 30 de ani de tatăl său .el muncind acest teren abuziv)în acte este specificat că există această vie plantată si in hotărârea de la judecătorie este menționată via si ca ar fi plantațo taicaso care este mort.vreau să știu dacă mă dă în judecată poate să mi ceara daune pt vita de vie si daca eu pot să o scot fără să l despăgubească eu fiind proprietara pe teren cu contract de vânzare cu alta persoana decât cel care solicită despăgubiri și o hotărâre judecătorească irevocabila si o punere in posesie.mentionez ca se împlinesc 3 ani în aprilie de când am fost pusă în posesia terenului de executor.va mulțumesc
Situatia expusa implica realizarea unei consultante pe margia actelor/inscrisurilor detinute