avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Când se prescrie o datorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Când se prescrie o datorie

Buna ziua
As dori sa stiu când se prescrie dreptul de a mi solicita despăgubiri pt o plantație cu vita de vie.In data când am cumpărat terenul ,în urma unei hotărâri judecătorești irevocabila sau când am fost pusă in posesie de către un executor(persoana care vrea despăgubiri pt vita de vie nu a fost niciodată proprietar pe teren in schimb susține că via este plantată de 30 de ani de tatăl său .el muncind acest teren abuziv)în acte este specificat că există această vie plantată si in hotărârea de la judecătorie este menționată via si ca ar fi plantațo taicaso care este mort.vreau să știu dacă mă dă în judecată poate să mi ceara daune pt vita de vie si daca eu pot să o scot fără să l despăgubească eu fiind proprietara pe teren cu contract de vânzare cu alta persoana decât cel care solicită despăgubiri și o hotărâre judecătorească irevocabila si o punere in posesie.mentionez ca se împlinesc 3 ani în aprilie de când am fost pusă în posesia terenului de executor.va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters454516 , utilizator 18:40, 27 Ianuarie 2018
Situatia expusa implica realizarea unei consultante pe margia actelor/inscrisurilor detinute

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vița de vie- despagubiri pentru cultura altuia pe terenul meu kennya kennya Buna ziua As dori sa știu dacă există vro lege despre scoaterea unei vite de vie.eu am cumpărat un teren in 2010 cu o cultura de vita de vie,din 2014 am o ... (vezi toată discuția)
Solicitare ridicare vita de vie de pe teren kennya kennya buna ziua am cumparat un teren si l-am castigat in instanta cu o hotarere irevocabila.(pe teren sau stabilit unii fara niciun drept si au plantat ... (vezi toată discuția)
Mai poate sa ceara daune? kennya kennya Buna seara in 2010 am cumpărat 2 terenuri de la 2 persoane.Pe teren se instalase un individ care spunea că terenul era al tatălui său și l am dat în ... (vezi toată discuția)