avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara- drept de creanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara- drept de creanta

Am stat la soacra 3 ani , am renovat casa și anexele pe bani mei in valoare de 10000 lei ,acum mă dat afara, intrebarea mea este daca îmi mai pot recupera bani in instanta?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 30 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: -ELLA- , utilizator 19:03, 2 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati platit chirie cat ati stat la soacra?

Nu , am domiciliul acolo , am stat cu soția și cu copilul
Ultima modificare: Marți, 30 Ianuarie 2018
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ce motiv vreti sa va recuperati banii? Sunt si banii sotiei sau doar ai dvs personal?
Nu ati precizat daca ati divortat, sunteti in curs de divort sau ati fost dat afara cu tot cu sotie si copil.
Ati locuit acolo, este normal sa faceti niste reparatii si sa intretineti locuinta si sa asigurati un mediu favorabil familiei, dvs., sotiei si copilului,
Am fost dați afară și eu și soția cu copilul, cei 10000de lei ii pot dovedi , bani sunt ai mei din împrumuturi la care acum plătesc rate,am împrumuturi de peste 50000de lei bani care am construit și renovat la soacra
Daca aveti dovezi ale renovarii pe numele dvs sau al sotiei (chitante, facturi pentru materiale si lucrari, devize de lucrari) puteti solicita in instanta recuperarea banilor,
Incercati rezolvarea initial pe cale amibila printr-un mediator, poate se sperie soacra!
In cazul in care le-ati facut singur, fara muncitori, veti avea nevoie de martori.
Sotia ce parere are despre situatie si recuperarea banilor investiti? Mai are frati sau surori care sa profite de pe urma investitiilor facute in casa mamei? Sau poate ii ramane mostenire sotiei!

Alte discuții în legătură

Drept la mostenire-investitie Rose06 Rose06 Buna ziua. Mama mea are urmatoarea problema: Ea si cu 2 surori au mostenit o casa batrineasca.(una dintre surori a decedat si descedentul acesteia este un ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa decesul unuia dintre soti octaviantavi octaviantavi De 30 de ani am locuit cu sotia in casa acesteia;casa si terenul aferent sunt detinute de mama ei (soacra) ,unic mostenitor,care este vaduva(pensionara de 10 ... (vezi toată discuția)
Poate banca sa ia casa?? mikiank mikiank buna ziua!eu locuiesc cu soacra in casa iar aceasta se simte foarte rau.daca doamne fereste ea moare banca poate veni sa ia casa (ea avand un credit de ... (vezi toată discuția)