Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Agenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Agenda rutiera

M ar inteesa daca eu sunt sanctionat ca am about 74 km pe ora de radar in miscare, am cerut sa mi se arate omologarea aparatului si inregistrarea video si mi sa rasping ca trebuie sa fac planners la judecatorie. Este correct sau nu

Mulțumesc
Contestarea PV de contraventie rutiera se depune la judecatorie.
Este corect.

Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.

Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.

Plângerea suspendă executarea.