Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Formular 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Formular 600

Buna ziua.
Ma poate lamuri cineva la ce as se refera rubrica:

"valoarea lunară a normelor de venit, obţinută prin raportarea normelor anuale de venit la numărul lunilor de activitate din cursul anului
după aplicarea corecţiilor prevăzute la art. 69 din Codul fiscal, este cel puțin egală cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în
vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția, în cazul contribuabililor care în anul fiscal în curs desfăşoară
activităţi impuse pe bază de norme de venit; "

2017 sau 2018?
Din formularul 600 reiese ca cei care sunt pe sistem real si au realizat venitrui sub 22800 Ron in 2017 nu sunt obligati la plata CAS si CASS in 2018, insa cei cu Norma de venit da...

Inteleg eu gresit?
~ Conținut șters la cerere ~
Cam da inteleg gresit? Sau cam da, cei cu norma de venit au de platit?