avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Formular 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Formular 600

Buna ziua.
Ma poate lamuri cineva la ce as se refera rubrica:

"valoarea lunară a normelor de venit, obţinută prin raportarea normelor anuale de venit la numărul lunilor de activitate din cursul anului
după aplicarea corecţiilor prevăzute la art. 69 din Codul fiscal, este cel puțin egală cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în
vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția, în cazul contribuabililor care în anul fiscal în curs desfăşoară
activităţi impuse pe bază de norme de venit; "

2017 sau 2018?
Din formularul 600 reiese ca cei care sunt pe sistem real si au realizat venitrui sub 22800 Ron in 2017 nu sunt obligati la plata CAS si CASS in 2018, insa cei cu Norma de venit da...

Inteleg eu gresit?
Cel mai recent răspuns: element94 , utilizator 20:40, 31 Ianuarie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Cam da inteleg gresit? Sau cam da, cei cu norma de venit au de platit?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere declaratie 600 pentru plata cas danpin69 danpin69 Buna ziua Sunt PFA din 2014 cu norma de venit, obiectul activitatii fiind \" Coafura si alte activitati de infrumusetare\" cod CAEN 9602. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Cas absurd !!! Andreea21P Andreea21P Am avut in anul 2017 venituri din activitati independente (din strainatate) pe care le-am declarat prin intermediul D.Unice.Veniturile au fost in suma de ... (vezi toată discuția)
Plata anticipata impozit pe venit+cass andreigabriela23 andreigabriela23 Sunt inregistrata fiscal din data de 10.09.2013 pentru activitatea de traducator si interpret autorizat.In urma deciziei de impunere anticipativa a impozitului ... (vezi toată discuția)