Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... indicator oprire interzisa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

indicator oprire interzisa

Buna ziua, as vrea sa stiu daca indicatorul "Oprirea Interzisa", interzice oprirea pe trotuar, chiar daca se lasa spatiu pt pietoni,...am fost sanctionat ca am oprit pe trotuar in zona de actiune a indicatorului respectiv. Am rugamintea, daca cineva stie exact cum stau lucrurile, sa imi raspunda si sa ma trimita unde gasesc informatia respectiva(decret, lege, regulament, etc.), eu nu am gasit explicatia...
Multumesc!
In codul rutier zice asa :
Art. 174. - Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:

a) în zona de actiune a indicatorului "Oprirea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a opririi;

b) la o distanta mai mica de 50 m de o trecere la nivel cu calea ferata;

c) pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, pe viaducte si în tuneluri;

d) în curbe si în alte locuri cu vizibilitate redusa sub 50 m;

e) în locul unde este instalat indicatorul "Trecere pentru pietoni" sau pe marcajele de traversare pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si dupa acestea;

f) în intersectii, inclusiv cele cu sens giratoriu, precum si în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 5 m de coltul intersectiei;

g) la mai putin de 25 m de indicatorul statiei pentru mijloacele de transport public de persoane;

h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabila, daca prin aceasta se stânjeneste circulatia a doua vehicule venind din sensuri opuse, precum si în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducatorii celorlalte vehicule care circula în acelasi sens ar fi obligati, din aceasta cauza, sa treaca peste acest marcaj;

i) pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Depasirea interzisa";

j) în dreptul unui indicator sau semnal luminos, daca prin aceasta se împiedica observarea lor;

k) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificatia "Drum îngustat", "Prioritate pentru circulatia din sens invers" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers";

l) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;

m) pe platforma caii ferate sau de tramvai ori în apropierea acestora, daca circulatia vehiculelor pe sine ar putea fi stânjenita sau împiedicata;

n) pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E).
Art. 177. - (1) Se interzice oprirea sau stationarea pe trotuare. Autoritatea competenta poate permite oprirea sau stationarea, partial sau total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai daca ramâne liber cel putin un culoar de minimum 1,5 m latime înspre marginea opusa partii carosabile, pentru circulatia pietonilor.

Tocmai ca ati oprit in zona de actiune a indicatorului respectiv a determinat sanctiunea
Eronat. Indicatorul rutier se refera la oprirea pe spatiul carosabil. Este vorba despre latimea culoarului rezervat pietonilor(art 177)
Marcajul la care probabil ca va referiti este acesta
[ link extern ]
care intr-adevar are incidenta si pe trotuar.
batzik, utilizator