Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara salariu din trecut afecteaza vechimea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara salariu din trecut afecteaza vechimea acum ?

Buna ziua, As vrea sa stiu , daca cineva imi poate spune, legea care stipuleaza ca nu se considera la calculul vechimii in munca si concediul fara salariu afecteaza si perioadele de concediu fara salariu de dinainte de aparitia acestei legi sau se aplica doar pentru perioadele de concediu fara salariu de dupa aparitia acesteia ? Multumesc anticipat
Indiferent de perioada lucrata, concediile fara plata nu constituie vechime in munca.

Fiind o situatie de suspendare a c.i.m. la initiativa salariatului , perioada de CFP are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
ok, va multumesc. Dar va rog, spuneti-mi atunci, se poate lua in considerare perioada de somaj (nu din vina salariatului) pentru acordarea sporului de vechime in munca la termenul prevzut ?
Cand a fost in somaj - perioada - ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
De exemplu-2013-2015 cu intercalari de cate 6 luni lucrate si respectiv 1 luna lucrata
Perioada respectiva nu constituie vechime in munca , ci doar stagiu de cotizare la pensie.
Cornel Vasile, Consilier juridic