avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara salariu din trecut afecteaza vechimea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara salariu din trecut afecteaza vechimea acum ?

Buna ziua, As vrea sa stiu , daca cineva imi poate spune, legea care stipuleaza ca nu se considera la calculul vechimii in munca si concediul fara salariu afecteaza si perioadele de concediu fara salariu de dinainte de aparitia acestei legi sau se aplica doar pentru perioadele de concediu fara salariu de dupa aparitia acesteia ? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:17, 18 Octombrie 2018
Indiferent de perioada lucrata, concediile fara plata nu constituie vechime in munca.

Fiind o situatie de suspendare a c.i.m. la initiativa salariatului , perioada de CFP are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
ok, va multumesc. Dar va rog, spuneti-mi atunci, se poate lua in considerare perioada de somaj (nu din vina salariatului) pentru acordarea sporului de vechime in munca la termenul prevzut ?
Cand a fost in somaj - perioada - ?
Ultima modificare: Miercuri, 7 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
De exemplu-2013-2015 cu intercalari de cate 6 luni lucrate si respectiv 1 luna lucrata
Perioada respectiva nu constituie vechime in munca , ci doar stagiu de cotizare la pensie.
Ultima modificare: Luni, 21 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Calcul vechime Alexxa2 Alexxa2 Buna seara. Am fost angajata la data de 01.01.2000 (neîntrerupți), somaj 01.02.2010-31.04.2010, reangajată cu data de 01.05.2010, încetare contract si ... (vezi toată discuția)
Plata pentru cumpărare vechime Constantin1958 Constantin1958 Vreau sa cumpăr un an vechime pentru sa ies la pensie (vezi toată discuția)
Vechime in munca in romania Stancu Luminita Stancu Luminita Buna ziua, Fiica mea lucreaza in Emirate cu contract de munca ca stewardeza. Conform regulilor salariale de acolo nu i se opreste din salariu: impozit, ... (vezi toată discuția)