Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inchisoare - detinere cannabis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inchisoare - detinere cannabis

O persoana condamnata definitiv la 1 an inchisoare cu suspendare este gasita cu o cantitate de 0.5 grame de canabis asupra sa, inainte de terminarea perioadei de proba. Care sunt sansele sa faca inchisoare ?
TilviuSiberiu, utilizator
Sanse mari. Dacă pentru infractiunea savarsita in termenul de supraveghere, se pronunţa o condamnare la pedeapsa închisorii, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
Pedeapsa principală pentru noua infracţiune se stabileşte şi se execută, după caz, potrivit dispoziţiilor referitoare la recidivă sau la pluralitatea intermediară.

Si daca pentru infractiunea savarsita in termenul de supraveghere se decide pedeapsa amenzii penale ?
Ar fi sanse sa scapati.
in ce constau sansele acelea ? articol , lege, decizie a instantei ?
In cazul condamnarii la amenda penala, asta ati intrebat, nu?