avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cursuri acreditate ANC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cursuri acreditate ANC

Buna ziua,

Observ pe diferite site-uri de prezentare ale unor firme de training ca pentru a te putea inscrie la anumite cursuri de calificare ce vor fi urmate de examen in vederea acreditarii ANC (unul dintre exemple fiind cel de Director de Vanzari) conditia obligatorie este ca cel inscris sa aiba studii superioare.

Citez:

"Un certificat de absolvire şi un supliment descriptiv pentru specializarea ”Director vânzări”, eliberat de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului şi Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice. Pentru susţinerea examenului participanţii trebuie să aibă STUDII SUPERIOARE FINALIZATE."

Intrebarea mea este daca exista o astfel de prevedere( lege, OG, OUG, HG, etc), iar daca exista, care este aceea?

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Validare studii 'spiru haret' daniada daniada Buna ziua. Am terminat cursurile Facultatii de Limba si Literatura Romana - Univ. Spiru Haret, in 2008, la ID, cu anul de inscriere la Universitate - 2004, ... (vezi toată discuția)
Scoala profesionala=studii medii? mirela2000 mirela2000 Buna ziua, Este considerata efectuarea a zece clase plus scoala profesionala ca fiind studii medii? Dar absolvirea a XII clase fara diploma de bacalaureat? ... (vezi toată discuția)
Institutii care controleaza ºi pot condamna încadrarea unei persoane fara studii superioare pe un post ce necesita studii superioare? tudor12345 tudor12345 Va rog sa imi insiruiti institutiile care controleaza şi pot condamna încadrarea unei persoane fara studii superioare pe un post ce necesita studii ... (vezi toată discuția)