Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Buna ziua,
Sotul meu lucreaza la un call center cu program 24/24. El are liber joi si vineri, iar sambata si duminica merge la servici. Astazi a fost la medicul de familie pt ca este bolnav si a primit 5 zile de concediu medical. Pt perioada luni-vineri. Cei de la serviciu i-au zis ca sambata si duminica el trebuie sa mearga la serviciu. Intrebararile mele sunt:
daca e ok sa il cheme la munca sambata si dumica avand in vedere ca el joi si vineri e in medical.
El nu are zile libere saptamana aceasta?
Cum il ponteaza?
Multumesc frumos!
Trebuie sa respecte programul de lucru al firmei conform graficului de lucru conform caruia liberul i se acorda joi si vineri.
Daca astazi - marti a primit CM pe 5 zile are si sambata. Duminica trebuie sa se prezinte la serviciu. CM nu se emite in functie de zilele libere ale pacientului, ci cronologic.
Aceeasi intrebare ati pus-o si ieri. A primit un alt concediu medical incepand de azi ?!
mihaelaardelean a scris:

Buna ziua,
.....
daca e ok sa il cheme la munca sambata si dumica avand in vedere ca el joi si vineri e in medical.
El nu are zile libere saptamana aceasta?
Cum il ponteaza?
Multumesc frumos!

Cum pica tura lui in acest week-end,liber sau de munca ?
Buna seara,
Ar trebuii sa mearga la munca sambata si duminica.
Concediu e pt perioada 5-9.02.2018 luni-vineri.
Multumesc frumos de raspunsuri.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In acest caz, va trebui sa mearga la munca asa cum ii cade tura ... in caz contrar, poate fi sanctionat disciplinar de catre angajator.