avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager si intretinere

Buna ziua !
Sunt divortat , dupa 35 de ani de casatorie , motiv ????????
Vreau sa inchei un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager si intretinere cu fosta sotie . Nu avem copii . Imobilul am dobandit in timpul casatoriei .
Intrebarea
Pot sa inchei acest contract fara un partaj ?
Cel mai recent răspuns: SPavel , utilizator 15:14, 8 Februarie 2018
Buna ziua,
Mergeti la un notar si va va incheia actele legale.
Sper sa aveti cadastrul si intabularea incheiate
Fara partaj nu este posibil deoarece, aveti ambi soti calitatea de proprietar,uzufructul viager presupune un nud proprietar si un uzufructuar(care nu mai are proprietate) si are doar posesia si folosinta.
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
DAN POPESCU, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
După părerea mea fiind devălmășie ar fi discutabil daca s-ar putea încheia actul fără partaj.
Mergeți la notar si vedeti ce va zice.
Pe de altă parte, soții pot încheia acte de dispozitie cu acordul celuilalt soț.

Ar putea fi legal dar este de studiat în concret.
Dacă notarul nu ar vrea sa va încheie actul si ar fi legal ar trebui dat in judecata.
V-ati descurca fără avocat la un astfel de proces?

De aceea cel mai simplu ar fi sa faceti partajul daca notarul refuza sa faca actul.
Si in partaj se poate face asa cum vreti dupa parerea mea la o prima vedere...
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua !
Va multumesc ptr. raspunsurile dv.
Am discutat cu un notar , teoretic se poate incheia contractul .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce fel.de act juridic va autentifica?

Alte discuții în legătură

Titular proprietate cu interdictie Dafina M Dafina M Buna seara, Prietena mea vrea sa cumpere un apartament unde la titular proprietate figureaza o persoana si o alta persoana cu uzufruct viager. La notar, la ... (vezi toată discuția)
Pot exista 3 uzufructuari in acelasi timp? Bogdan_P Bogdan_P Buna ziua! Tatal meu a decis sa imi doneze mie si sorei mele 10% din apartamentul nostru, si sa facem clauza de uzufruct viager pentru fiecare dintre noi 3 ... (vezi toată discuția)
Contract de v-c cu uzufruct viager ionclaudiu ionclaudiu In contract se stipuleaza ca uzufructul este pe tot apartamentul pe durata vietii celor doi vanzatori fara alte clauze de intretinere. Ce obligatii are in ... (vezi toată discuția)