Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Chirii apartamente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Chirii apartamente

Buna ziua.Va deranjez cu o intrebare. Sot si sotie detin 2 apartamente in coproprietate, 50-50%. Inchiriaza ambele apartamente catre persoane fizice. Un contract este pe numele sotului, celalalt pe numele sotiei. Valorile sunt diferite. Se declara contractele la ANAF, impreuna cu declaratiile 220, una de catre sot, cealalta de catre sotie, asa cum s-au facut si contractele. S-au primit deciziile de impunere, la fel, pentru un contract sotul, pentru celalalt sotia, s-a platit impozitele, etc. Este ok asa? Sau trebuia pe ambele contracte sa apara ambii proprietari si astfel sa se declare si sa se plateasca impozitul. Poate avea vreo implicatie fiscala, acum sau mai incolo (divort,succesiune,vanzare apartament,etc.), atunci cand poate ai nevoie de un certificat fiscal de la ANAF, atunci sa-si dea ei seama. Sau e ok asa?Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nu veti avea probleme atata timp cat, contractele sunt inregistrate si se "fiscalizeaza" .Mai putin conteaza daca apare pe contract numele unuia dintre soti sau numele ambilor soti.
Primind acest raspuns revin cu completari: Avand in vedere modificarile fiscale din 1 ian. 2018, sotul, avand si venituri din activitati independente si dividende, este la limita celor 22.800 lei peste care ar trebui sa plateasca CAS si CASS in 2018 ( sa ignoram faptul ca inca nu se stie exact cum va fi, deocamdata asa este legea). El are contractul de inchiriere cu valoarea mai mica;caci daca s-ar face 50-50% din ambele contracte, ar depasi cu putin plafonul de 22.800 lei. Credeti ca, avand in vedere cele expuse, tot nu conteaza cine apare pe contracte, cine declara, etc.?