avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARII COMPENSATORII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARII COMPENSATORII

Puteti sa-mi spuneti codul caen 4791 unde se incadreaza?La productie ,comert,etc?Si daca firma care are acest cod este obligata la plati compensatorii?In cazul in care se fac restructurari si se dau oamenii in somaj mai trebuie platite salarii compensatorii?Si daca firma nu poate plati,ce se intimpla?m
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:29, 21 Octombrie 2009
Depinde ce prevede Contractul colectiv de munca la nivel de ramura su unitate.Exista o discutie anterioara pe acesta temea unde va lamuriti...doar sa o cautati aici
Am citit dar nu m-am lamurit pentru ca nu este chiar foarte clar.Nu fac parte din anexa 3 si nici din anexa 4 si atunci nu intri in acest regim si la nivel de ramura prevede 1 sau 2 salarii compensatorii.Ma puteti lamuri?
Daca nu exista un contract colectiv de munca la nivel de ramura/unitate trebuie respectat CCM Unic la Nivel National care prevede la art 78 alin 1) ca in cazul concedierii din motive ce nu tin de persoana salariatului angajatorul va acorda o compensatie de cel putin un salariu lunar (salariul avut de angajat).
CCM pe ramura comert (Codul CAEN fiind pentru comert electronic) a fost in vigoare in anii 2007-2008 si nu stiu sa se fi emis altul. Acolo erau 2 salarii compensatorii in caz de concediere.
Daca ne gandim ca nu mai e in vigoare, trebuie sa ne ghidam dupa CCMUN, unde se stipuleaza ca se plateste cel putin un salariu lunar brut.
CAEN 4791-Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet


Contract colectiv de munca la nivelul ramurii comert pe anii 2007-2008 nr. 589/2007
Art. 4. - (1) Prezentul contract se incheie pe o perioada de un an, cu posibilitatea revizuirii.
(2) Daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.

Art. 76. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin doua salarii lunare, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. (1) sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare a unor motive ce nu tin de persoana salariatului


Alte discuții în legătură

Nr.salarii compensatorii mihai69 mihai69 Buna seara , va rog sa-mi spuneti cate salarii compensatorii se acorda pt.ramura comert,intrucat la nivel de unitate nu exista ccm.Va multumesc (vezi toată discuția)
Concediere-desfiintarea postului lalabanciu lalabanciu Buna ziua! Un salariat care primeste preaviz de concediere pe motiv de desfiintarea postului, poate sa ceara societatii un salariu compensatoriu conf. ART.78. ... (vezi toată discuția)
Art 65 ContSters75393 ContSters75393 Va rog sa-mi spuneti si mie daca unui angajat i se desface contractul de munca in baza art 65 beneficiaza de salarii compensatorii si in ce consta salariile ... (vezi toată discuția)