Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARII COMPENSATORII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARII COMPENSATORII

Puteti sa-mi spuneti codul caen 4791 unde se incadreaza?La productie ,comert,etc?Si daca firma care are acest cod este obligata la plati compensatorii?In cazul in care se fac restructurari si se dau oamenii in somaj mai trebuie platite salarii compensatorii?Si daca firma nu poate plati,ce se intimpla?m
Dar este restringerea activitatii,desfintarea postului si va primi somaj si esti in imposibilitate sa mai platesti platesti si nu sintem afiliati la nici un patronat,sindicat si avem mai putin de 20 de angajati.Ce se intimpla in acest caz?
Se aplica prevederile CCM Unic la Nivel National - cel putin un salariu lunar
Si ma repet,nu ai de unde si in contractul nostru individual nu este stipuat acest lucru si nu poti.Ce se mai intimpla in acest caz?
Astept un raspuns .
1. Nicaieri nu este precizat ca prevederile CCMUNN se aplica la angajatorii cu un numar de peste 20 de salariati.
2. In CIM exista capitolul N.Dispozitii finale in ce se scrie la pct.1: Prevederile prezentului CIM se completeaza cu dispozitiile Codului muncii aplicabil si ale CCM aplicabil.
3. Oricum, aveti dreptul la cel putin un salariu compensator conform CCMUNN:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.