Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... UZUCAPIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

UZUCAPIUNE

M-am judecat cu un vecin asupra unui teren de 40 m pe care mi l-a imprejmuit cat am fost plecata din tara cu 7 ani in urma si de atunci nu l-am mai putut scoate de acolo el exercitand forta. Cu politia nu am rezolvat nimic.L-am dat in judecata, am castigat procesul dar pana sa ramana hot definitiva, el a murit iar fiul lui mi-a facut apel. Ma judec cu el de inca 1 an, el nu vrea sa prezinte actele lui de proprietate, cum nici tatal sau nu le-a prezentat, dar pretind drepturi asupra terenului meu. Instanta i-a pus in vedere sa prezinte actele sale, el a spus ca nu le gaseste si a tot amanat procesul. Intre timp s-a prezentat in instanta si a spus ca mi-a deschis un alt proces de uzucapiune si a cerut suspendarea apelului pana se judeca uzucapiunea....E posibil asa ceva???
Da este posibil, insa nu vad sanse de succes daca stapaneste acel teren de doar 7 ani, termenul pt a uzucapa fiind mult mai mare.
Multumesc.
Intre timp i-a respins cererea de suspendare.
Atata vreme cat nu a fost exercitata o posesie utila, continua, publica, sub nume de proprietar , nu sunt intrunite conditiile pentru a fi promovata o actiune in vederea constatarii uzucapiunii ( mod originar de dobandire a dreptului de proprietate ).

Practic, uzucapiunea reprezinta o sanctiune impotriva proprietarului nediligent, care nu si-a exercitat atributele dreptului de proprietate, posesia si folosinta fiind exerciate de catre o terta persoana.( posesia trebuie sa fie utila , neviciata).

Pentru a fi constata uzucapiunea , este necesar sa fie demonstrata, prin martori , posesia de 30 de ani, neviciata ( viiciile posesie fiind clandestinitatea, violenta, discontinuitatea ).

Potrivit art. 82 din Legea 71/2011, pentru cazurile in care posesia a inceput inainte de data intrarii in vigoare a noului Cod civil, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la uzucapiune in vigoare la data inceperii posesiei.

Dispozitiile art. 930-934 din Noul Cod civil referitoare la uzucapiunea imobiliara se aplica numai in cazurile in care posesia a inceput dupa data intrarii in vigoare a acestuia.

Daca s-a respins cererea de suspendare inseamna ca, se va judeca apelul,staruiti la instanta sa depuna actele de proprietate, caz contrar solicitati respingerea ca nedovedit.