Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Bransarea la un cos de fum comun
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Bransarea la un cos de fum comun

Este legal sa te bransezi cu o hota turbo de ventilatie, la un cos de fum comun cu tiraj natural la care este bransata o soba de teracota iar in urma acestui demers se stinge focul in soba de teracota. Cui sa ma adresez ?
In mod normal, brasamnetul se putea realiza in baza unui proiect care sa contina un calcul pentru cosul de fum existent pentru a se verifica daca tirajul natural al cosului poate prelua esaparea ventilatorului hotei.
Bransarea hotei respective se putea face cu acordul celor legati la cosul comun de fum.
Pot fi necesare corectii la fumurile sobei de teracota. Un sobar se poate pronunta la fata locului. O solutie poate fi debransarea hotei de ventilatie si constructia unui cos de fum separat.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila, o solutie poate fi deschiderea unei actiuni in instanta.