Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

Buna ziua!
Sunt nascuta pe 9.nov 1963.
In 2 aug implinesc 36 de ani de serviciu din care
11 ani de grupa a -II -a .
Va rog frumos sa imi spuneti la ce virsta pot iesi la pensie .( anticipat,partial anticipat ,limita de virsta) Multumesc!
Noiembrie 1963 Mai 2026 62/6 33/5
-Limita de varsta la 60 de ani si 2 luni
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 6 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie antici[pata este de 41 ani si 5 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 ani si 5 luni, fara stagiul asimilat.
In 02/08/2018 veti avea aproximativ 38 ani si 9 luni de stagiu.

Carp Mircea a scris:

Noiembrie 1963 Mai 2026 62/6 33/5
-Limita de varsta la 60 de ani si 2 luni
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 6 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie antici[pata este de 41 ani si 5 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 ani si 5 luni, fara stagiul asimilat.
In 02/08/2018 veti avea aproximativ 38 ani si 9 luni de stagiu.

Anii de grupa a II-a se adauga la virsta sau la ani vechime?