Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comisioane bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comisioane bancare

am facut un credit in urma cu 10 ani la cecbank, si am tot auzit despre comisioane luate ilegal si deasemenea ca unii clienti au putut recupera unele dintre acestea !Daca ma poate cineva ajuta in aceasta privinta deoarece mai am aproximativ un an rate de achitat si daca a fost un abuz in ceea ce priveste comisioane ilegale ala creditului meu precum si recuperarea lor ar fi minunat!!
Buna seara.
In cazul in care in contractul dvs. cu banca exista comisioane( de acordare, administrare, risc), precum, si o crestere nejustificata a dobanzii, dar si a penalitatilor acesteia, inseamna ca sunt clauze abuzive in contract.
Asadar, banca, prin stipularea unor astfel de clauze, a mărit artificial costul creditului, disimulând în fapt un procent consistent de dobândă, creând în detrimentul dvs., ca si consumator, un dezechilibru semnificativ între drepturile și obligaţiile părţilor, contrar cerinţelor bunei-credinţe.
Puteti promova o actiune in instanta in vederea anularii acestor clauze, in temeiul Legii 193/2000. Actiunea este scutita de taxa de timbru .

Bună seara, Mă uit acum pe contract și observ un comision gestiune super consum; comision risc financiar; precum și plată către "asiban".acestea fiind cele mai legat de dobândă nu știu ce să spun deoarece am avut rată fixă și adevărul este că nu mă pricep.
Credeți că dacă mă adresez băncii pentru o analiză a contractului și eventual o înțelegere poate să deszăpezească rezultate?
Mulțumesc.
RALUCA ILIESCU a scris:

Buna seara.
In cazul in care in contractul dvs. cu banca exista comisioane( de acordare, administrare, risc), precum, si o crestere nejustificata a dobanzii, dar si a penalitatilor acesteia, inseamna ca sunt clauze abuzive in contract.
Asadar, banca, prin stipularea unor astfel de clauze, a mărit artificial costul creditului, disimulând în fapt un procent consistent de dobândă, creând în detrimentul dvs., ca si consumator, un dezechilibru semnificativ între drepturile și obligaţiile părţilor, contrar cerinţelor bunei-credinţe.
Puteti promova o actiune in instanta in vederea anularii acestor clauze, in temeiul Legii 193/2000. Actiunea este scutita de taxa de timbru .