Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal sau chitanta la spital
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal sau chitanta la spital

Buna ziua.
As vrea sa aflu daca de la un spital trebuie sa primesti bon fiscal sau chitanta atunci cand platesti pentru analize. Care din cele doua acte trebuie eliberat conform legii?
Si inca o intrebare: este obligatoriu registrul de bani personali pentru un spital sau nu? Stiu ca sunt niste exceptii prin lege.
Multumesc
george-neagu, moderator
Chitanta e ok.

Registrul de bani personali este obligatoriu pentru fiecare angajat de la portar la director si acolo va inregistra ca apartinandu-i tot ce incaseaza in ziua respectiva. Am vazut cu ochii mei cum portarul de la Universitar, caruia i-am dat 5 lei pentru un colt in parcarea neamenajata, i-a notat imediat in registru. Glumesc, desigur. Portarul respectiv nu i-a notat in fata mea.