Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat pe nedrept de delapidare, sunt chemat să ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat pe nedrept de delapidare, sunt chemat să semnez o declarație

Am lucrat ca si Curier la un angajator find in colaborare cu o firma de curierat am avut un mic incident cu autoturismul niste plastice sparte (am alunecat intrun mic şanţ) in timpul programului bun Patronul ma pus sa le platesc (dar bineinteles nu avea asigurare CASCO sau in caz ca se intampla ceva cu bunurile) am fost de acord sami traga din salariu luna in curs intre timp gasisem eu piesele respective la dezmembrari .

Venind a doua zi de la servici iam spus ca am gasit si vreau sa le cumpar iam spus daca pot sa iau din incasari 1000lei ca si find din salariu care al aveam de 1500lei luna(in contract de munca 1050 ca asa e la noi anu 2017) vorbind cu el la telefon a fost de acord sa iau suma de 1000 lei (aveam o suma de 6000lei incasari restul 5000 lei iam depus la bancomat ) a doua zi incep sa umblu sa iau piese si vorbind cu el la telefon zice nu lua nimic ca a dat comanda si vine noi bun Eu lam intrebat cat costa? El zice pai cam 2000 si ceva la un (turism Doker) eu nu am fost de acord si nu neam inteles deloc mam intors din drum intalninduma cu patronul iam dat masina,cheile si tel de servici si iam zis eu de azi nu mai vin.si nu mam mai dus cerandui demisia la zi (nu a vrut)

Ma trezesc dupa doua luni ca sant chemat la Politie ca suspect sa semnez pentru ,,delapidare,, Iam spus exact Organului de cercetare cum sa intamplat dand declaratie care a scriso pe calculator si ca nu am luat suma de 1000 lei din 6000lei incasari de capul meu ca a fost cu acordul lui (eu niciodata nu mam folosit de incasari nici macar 1leu)

Am luat legatura cu patronul iam spus ca am fost la Politie si ce are de gand zicand ca sa ma sperie sa asi recupereze banii de 1000lei care era din venitul meu (eu nesemnand pe ultima luna statutul de plata.nici fluturas nu mia dat niciodata) Iam spus pai ami faci rau nu e vorba de speriat ca e penal El spune merg maine si ami retrag plangerea si declar ca miai dat banii si eu iam zis oricum tii dau dar nu e corect pana la urma e din salariul meu si nici concediu de doua saptamani nu am beneficiat intrun an de zile ) bun/ A doua zi sa dus la Politie a dat declaratie la mana semnat si stampilat de firma lui ca asi retage plangerea Am citit eu ca asi retrage plangerea si ca iam dat banii ma chemase si pe mine la Politie si Politaiul zice trebe sa semnezi un proces verbal ca inculpat si iam zis pentru ce ca (inculpat?) daca omu nu are pretentii si ca iam dat banii si zice ca asa sant obligatiile,formalitatile etc.

Eu am refuzat sa semnez si iam zis ca tot ce spun sau ce semnez doar cu avocat ales bun: Doamnelor si Domnilor de pe acest sait Va rog raspundetimi de ce se ajunge asa departe pentru un lucru minor care nu al faci cu rea vointa sau ca ai vrut sincer ami pune viata in pericol nu mai am liniste sant sunat de la Politie sa merg sa semnez si eu nu fac acest lucru nici mort
Ce este de facut Multumesc

-editare număr de telefon-
Manuela Rășină, administrator
Trebuie vazut si ce probe exista la dosar.
Mergeți cu avocat la audiere.
Dacă sunteți inculpat înseamnă ca au ceva probe.
Se poate sa scăpați de închisoare daca sunteti gasit vinovat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
multumesc de raspuns dar nu inteleg cum adica scap de inchisoare daca sant gasit vinovat?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie vazut si ce probe exista la dosar.
Mergeți cu avocat la audiere.
Dacă sunteți inculpat înseamnă ca au ceva probe.
Se poate sa scăpați de închisoare daca sunteti gasit vinovat.

am impresia ca la noi in Tara asta de abia asteapta sa ati gaseasca nod in papura cum se zice ca sa te infunde cu ceva sau sa aibe de lucru se pare ca trebe sami iau zilele sa termin toata povestea asta

Adrian Tatu a scris:

multumesc de raspuns dar nu inteleg cum adica scap de inchisoare daca sant gasit vinovat?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie vazut si ce probe exista la dosar.
Mergeți cu avocat la audiere.
Dacă sunteți inculpat înseamnă ca au ceva probe.
Se poate sa scăpați de închisoare daca sunteti gasit vinovat.