Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cai de atac act vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cai de atac act vanzare

Buna ziua ,
As dori sa vand/donez casa proprietate personala unuia dintre copiii mei , dar ma intereseaza sa o fac in asa fel incat celalalt copil sa nu poata ataca acest act si sa nu obtina nimic intr-un eventual proces .
Care ar fi cea mai bune modalitate de a face acest lucru ?
Va rog aratati-mi , care ar putea fi caile avocatesti de atac si ce sanse au ele in instanta .
Multumesc foarte mult.
Pentru asta ar trebui sa stabiliti un pret sincer si serios, care sa fie achitat de copilul cumparator la modul cel mai concret (prin virament bancar).
Mai pe romaneste, sa faceti o vanzare "pe bune".
Va multumesc foarte mult , din discutia cu cineva autorizat, am inteles ca ar fi bine sa se faca viramentul a cel putin 25% din pretul de piata al casei , pt. credibilitate . Dar ca tot se poate ataca (nu detaliez cat ma preocupa problema asta , daca celalalt copil imi face mari belele ,nu mai e om ).
Nu, trebuie virat tot prețul.
Inteles, foarte dificil -pret f .mare, zona buna , nu atat casa cat terenul .