Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicarea coeficientilor de salarizare in privat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicarea coeficientilor de salarizare in privat?

Buna ziua!
Mai este obligatorie aplicarea coeficientilor de salarizare, in privat?
De exemplu: un medic stomatolog poate fi angajat cu salariul minim pe economie de 1900 lei sau se aplica coeficientii de salarizare?

Multumesc frumos!
george-neagu, moderator
De mult timp nu se aplica acei coeficienti.
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.