Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termenul de plată al cheltuielilor de judecată. Ce ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termenul de plată al cheltuielilor de judecată. Ce se întâmplă dacă nu sunt achitate?

In cat timp se achita va rog, cheltuielile de judecata in urma unei hotarari definitive.
-ce articol reglementeaza acest lucru.
-termen de achitare.
-in caz de neachitare, care este procedura ? Multumesc !
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Nu precizati daca hotararea este in civil sau in penal.
Daca vorbim de o hotarare civila , termenul este de 3 ani.
Daca vorbim de o hotarare penala, atunci depinde ce reprezinta acele „cheltuieli de judecata” . Daca acestea reprezinta cheltuielile facute de stat cu judecarea procesului, termenul este de 5 ani. Daca este vorba de despagubiri civile acordate in cadrul procesului penal unei parti civile, atunci termenul este de 3 ani.
Va trebui să le amintiți de cheltuieli si daca nu achita sa cereți executarea silită.
Cei care pierd procesul nu obișnuiesc să le plătească...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
HOTARARE CIVILA, incredintare minor - cheltuieli cabinet avocat.
Termenul este de 3 ani de la data hotararii definitive, acesta este un termen general de prescriptie.
Cheltuielile de judecata se achita in mod normal din proprie inițiativă, de către debitor, după rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești. În caz contrar se vor achita la notificarea/somația/solicitarea formulată de creditor, sau după caz, a executorului judecătoresc sesizat de creditor pe calea executării silite. Termenul în care se poate solicta punerea în executare ca unei hotărâri judecătorești definitive privind recuperarea cheltuielilor de judecată este de 3 ani de la data rămânerii definitive.