Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare detinator firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare detinator firma

buna ziua am infiintat o firma intreprindere individuala cu activitate transport marfa . eu ca si detinator al acestei firme ca sa pot eczercita functia de sofer este necesar sa fiu si angajat al firmei mele sau pot conduce doar pe baza faptului ca sint detinatorul legal al ei
multumesc
1. Titularul unei intreprinderi individuale nu se poate angaja pe sine insasi la propria intreprindere individuala.

2. Conform prevederilor art. 25 alin.2 din OUG 44/2008, titularul unei intreprinderi individuale poate cumula și calitatea de salariat al unei terțe persoane care funcționează atât în același domeniu, cât și într-un alt domeniu de activitate economică decât cel în care și-a organizat întreprinderea individuală.

3. Întreprinderea individuală poate angaja cel mult 8 salariați, terțe persoane, cu contract individual de muncă încheiat și înregistrat în condițiile legii și poate stabili relații contractuale, în condițiile legii, cu orice persoane fizice și juridice, cu alte întreprinderi individuale, cu PFA sau întreprinderi familiale, pentru efectuarea unei activități economice, fără ca aceasta să îi schimbe statutul juridic dobândit potrivit prezentei secțiuni.