Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal producator covoare artizanale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal producator covoare artizanale

Buna ziua,

Sunt producator de covoare traditionale romanesti, inregistrat sub forma de intreprindere familiala. Sunt obligat sa emit si bon fiscal la vanzare? Sau e suficienta factura?

Multumesc!
La vanzarile catre populatie sunteti obligat sa dati bon fiscal.
Nu intrati la exceptiile prevazute de OUG 28/1999 cu modificarile si completarile ulterioare, la art. 2 se aplica urmatoarele exceptii:
a) comertul ocazional cu produse agricole din productie proprie efectuat de catre producatorii agricoli individuali, autorizati in conditiile legii, in piete, targuri, oboare sau in alte locuri publice autorizate;
b) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
c) transportul public de calatori in interiorul unei localitati pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
d) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii – bilete de acces la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
e) activitatile de asigurari si ale caselor de pensii, precum si activitatile de intermedieri financiare, inclusiv activitatile auxiliare acestora. Nu sunt exceptate activitatile de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decat operatiunile efectuate de punctele de schimb valutar din incinta institutiilor de credit, apartinand acestor institutii;
f) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
intreprinderile familiale nu se incadreaza la litera f)

Da, aveti obligatia de a emite bon fiscal. V-ati incadra la exceptia daca efectuati comerţ cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă:

OUG 28/1999:
h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;