Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Pediculoza in scoala si gradinita.
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Pediculoza in scoala si gradinita.

Va rog sa imi raspundeti la intrebarea , cine poate fi tras la raspundere in cazul infestarii colectivului la scoala si gradinita, cu pediculoza? am inteles ca legea igienei personale si amenzile care puteau fi aplicate persoanelor fizice sunt abrogate... atunci cum putem rezolva problema daca simple rugaminti nu au efectul. Iar tu,ca parinte responsabil ,dupa ce ti ai curatat copilul si ai depararazitat si dezinfectat locuinta esti nevoit sa trimiti copilul in acelasi focar de infectie... Cadrele didactice nu se implica . Scoala nu are contract cu medic sau asistent medical...
parinte2018, utilizator
Puteti sesiza situatia existenta la Directia judeteana de sanatate publica si la Inspectoratul scolar, in scris, cu nr.de inregistrare/ data. Sesizarile se pot trimite si prin posta cu confirmare de primire.
Va multumesc pentru raspuns. Si daca imi permiteti inca o intrebare. Ar trebui sa fac sesizare in scris si catre directorul scolii si primarului localitatii pe raza careia se afla scoala sau nu mai e cazul? Mentionez ca pana in prezent sesizarile au fost facute doar verbal ... Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Puteti face sesizare scrisa si la primarie si la directorul scolii si la Inspectoratul scolar, cu nr. inregistrare/ data pentru a nu putea spune ca nu au stiut.