Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Comanda livrare produse
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Comanda livrare produse

Tine loc de contract, o comanda de livrare produse (exemplu de cutii de ambalaj)?
Unde este reglementat legal acest lucru?
comanda de livrare a unor produse insotita de avizul de expeditie a acestora catre emitentul comenzii si factura semnata de beneficiar este, in opinia multor instante, contract de livrare. toate aceste documente au elemente care definesc contractul de livrare: numele si adresa partilor, cantitatea, pretul unitar per produs si pretul total, termenul de plata, modalitatea de plata, receptia calitativa si cantitativa a marfii. in cazul neplatii marfii comandate in temeiul acestor documente se poate porni o actiune in daune.
Daca este achizitie directa,da.