Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Dupa ce am facut succesiunea, actul casei a ramas pe numele mamei mele,care este un act de vanzare /cumparare de la ICRAL,cum s-a facut dupa 1990.In acel act sunt trecut ca si girant.Acum trebuie sa schimb actul casei pe numele meu sau este valabil certificatul de mostenitor ?
Buna ziua,
Acel act ramane si il veti prezenta insotit de certificatul de mostenitor, actul care dovedeste achitarea integrala si C.I!
Nu se schimba actul dar trebuie, daca nu a facut-o notarul, sa anuntati la Cadastru si la DITL!
Actul casei ramane asa, insa se va prezenta impreuna cu certificatul de mostenitor.
Actul casei ramane asa si nu se va prezenta impreuna cu certificatul de mostenitor. Certificatul de mostenitor se va prezenta singur si reprezinta act de proprietate valabil, fara cercetarea/prezentarea actelor de dobandire anterioare despre care oricum se face vorbire in cuprinsul certificatului de mostenitor.
Notarul nu "anunta la Cadastru" in schimb este obligat sa intabuleze dreptul de proprietate pe numele mostenitorilor in cazul in care dreptul de proprietate asupra imobilului mostenit este intabulat in Cartea Funciara, deci la OCPI nu trebuie sa mergeti. La fel, notarul nu anunta la DITL, acolo aveti dvs obligatia sa va prezentati in termen de 30 de zile de la emiterea certificatului de mostenitor pentru a inregistra imobilul in rolul dvs fiscal.
Conf.art.1133(1)NCC certificatul de mostenitor face dovada dreptului de proprietate al mostenitorilor acceptanti asupra bunurilor din masa succesorala ,in cota care se cuvine fiecaruia.