Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce fel de contracte se incheie intre organizatorii de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce fel de contracte se incheie intre organizatorii de evenimente si participanti?

Buna ziua,

Ma intereseaza ce documente juridice sunt necesare in cazul in care participa la un eveniment, de buna voie si nesiliti de nimeni, diverse persoane la care le poate fi pusa viata in pericol... de exemplu bungee-jumping etc. Ma intereseaza dpdv al firmei care ofera astfel de servicii.

Va multumesc!
Buna ziua,

acest contract nu are o reglementare legala si o denumire proprie; juristii numesc aceasta categorie de contracte ( care nu au o reglementare si o denumire proprie) contracte nenumite;

asdar ar putea fi un contract denumit pur si simplu contract sau conventie ( denumirea nu are mare relevanta);

in cuprins, pe langa cele uzuale in orice contract, va trebui sa adaugati o clauza din care sa rezulte ca persoana/clientul are o reprezentre operatiunilor ce urmeaza sa se desfasoare, ca inteleg riscul de accident la care se supun si il accepta, ca starea de sanatate ii permite sa execute in siguranta aceste operatiuni;

mai trebuie adaugat ca , dupa parerea mea, nu se poate acoperi pe acest site orice variant ar putea interveni; acest contract trebuie amplu detaliat si bine gandit pentru a acoperi cat mai multe dintre variantele care ar putea sa existe in aceasta activitate;

Avocat Boncu
Va multumesc pentru raspuns. Ar mai fi o intrebare.
Contractele, fie ele numite sau nu, pot fi realizate de orice persoana care are cunostinte juridice sau neaparat de catre un avocat/ o persoana care a terminat facultatea de drept/ o persoana care urmeaza cursurile facultatii de drept?
Depinde de scopul si de complexitatea contractului ;de ex contractul de inchiriere nu este obligatoriu sa fie incheiat de catre avocat.
ynocentta, utilizator
CristinaPopescu a scris:

Va multumesc pentru raspuns. Ar mai fi o intrebare.
Contractele, fie ele numite sau nu, pot fi realizate de orice persoana care are cunostinte juridice sau neaparat de catre un avocat/ o persoana care a terminat facultatea de drept/ o persoana care urmeaza cursurile facultatii de drept?

Nu veti lua nicio amenda daca contractul nu va fi facut de avocat sau jurist.
Daca doriti il puteti face si dvs.
Totusi, fiind vorba despre un contract care sa va protejeze interesele firmei dvs. fata de riscuri care pot fi importante...mai bine mergeti la un profesionist incercat.Ganditi-va ca se poate intampla ceva rau si veti fi chemat in judecata. La acel moment ati putea regreta ca ati facut un contract la cineva fara experienta.

Avocat Boncu
Boncu Constantin, Avocat