Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita anulata
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita anulata

Buna ziua
Am obtinut anularea unei executari silite si intoarcerea ei. Dosarul era inca pe rolul executorului la data sentintei de anulare.
Avand in vedere ca s-au anulat toate actele de executare si executarea silita insasi, executorul trebuie sa returneze onorariul perceput. Nu?
Cum se procedeaza cu intoarcerea executarii?
Va intreb pentru ca cei de la biroul executorului spun ca ei nu stiu, nu au mai avut o astfel de situatie. Adica ... acel executor are un procent de 100% executari silite reusite.
Va multumesc.
Trebuie să vă angajați și dvs un executor care să-l execute silit pe creditor.

Executorul nu cred că o să vă înapoieze onorariul, dar va plăti pentru el creditorul care l-a angajat.
Dapix, utilizator
Imi cer scuze, m-am exprimat gresit, era vorba de cheltuielile de executare silita pe care executorul le percepe si nu de onorariu.
De ex. Executare silita de 4000 lei compusa din 3500 credit si 500 cheltuieli de executare.
Acei 500 ar trebui sa-i inapoieze executorul, nu?

Multumesc
Dvs nu obtineti intoarcerea executarii de la executor. Banii s-au dus la creditor. In concluzie, il somati pe creditor sa achite banii incasati necuvenit. Creditorul a platit excecutorul. Executorul isi incaseaza onorariul ( cel putin partial ) indiferent daca se admite sau nu contestatia.
Company Advising, utilizator

Si totusi, acele cheltuieli de executare pe care le-am platit executorului si care nu se duc la creditor nu trebuiesc returnate de catre executor?
gi-jane2, moderator
Nu, executorul nu returnează nimic. Executorul câștigă indiferent dacă executarea este anulata sau nu, tot creditorul plătește întoarcerea executării.
Dapix, utilizator