Forum Discuţii juridice Executare silită Munca in folosul comunitatii
Discuție deschisă în Executare silită

Munca in folosul comunitatii

Primaria cere transformarea unei amenzi contraventionale neachitate in munca in folosul comunitatii. Judecatoria, prin sentinta civila, ramasa definitiva prin neapelare, transforma amenda in ore de munca in folosul comunitatii.
Abia la primirea mandatului de executare, contravenientul "se trezeste" ca vrea sa achite amenda fiind in imposibilitate de a executa orele de munca in folosul comunitatii deoarece are contract de munca in strainatate si lucreaza acolo.
Intrebarea este: Mai poate achita amenda care a fost transformata, existand o sentinta definitiva?
Art. 9 alin. 4 din O.G. 2/2001 prevede clar ca doar "La primul termen de judecata, instanta, cu citarea contravenientului, poate acorda acestuia, la cerere, un termen de 30 de zile, in vederea achitarii integrale a amenzii"
calin_75, utilizator