Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Depunere Declaratia 230, 2% din impozitul aferent ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Depunere Declaratia 230, 2% din impozitul aferent anului 2017. Ce înseamnă ,,deducerea cheltuielilor efectuate pentru economisirea in sistem colectiv pentru domeniul locativ''?

Buna ziua,
Exista o formulare oficiala a Declaratiei 230....cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual si deducerea cheltuielilor efectuate pentru economisirea in sistem colectiv pentru domeniul locativ pentru anul 2017, imi poate explica cineva ce inseamna exact aceasta ultima parte.....deducerea cheltuielilor efectuate pentru economisirea in sistem colectiv pentru domeniul locativ.
Manuela Rășină, administrator
Formularul este prevazut de Ordinul nr. 3695/2016 pentru aprobarea formularelor privind definitivarea impozitului anual pe venit şi a contribuţiilor sociale datorate de persoanele fizice.

Aceste se numeste acum "Cerere privind destinaţia sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual pe veniturile din salarii şi din pensii".

Formularul 230 "Cerere privind destinaţia sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual şi deducerea cheltuielilor efectuate pentru economisirea în sistem colectiv pentru domeniul locativ", era prevazut de ordin 52/2012, dar acesta este abrogat.
multumesc frumos!