Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii pe venit in sectorul IT
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii pe venit in sectorul IT

Buna seara,
In cazul in care o persoana PFA , in domeniul IT realizeaza venituri, care ar norma de venit si care ar fi contributiile platite pe venit?si cum se aplica acestea, pe norma de venit?

Ce taxe se platesc la un PFA norma de venit pe parte de IT cu cod caen 6203 si 6202 daca norma de venit este 39000 ron anual iar venitul realizat anual este de 100.000 ron?
Cum se calculeaza contributiile?
Daliborka, utilizator
Stimate Domn,

Veti plati astfel:
CAS (asigurari de sanatate) - 475 lei lunar, anual = 5.700 lei.
CASS (asigurari sociale) 190 lei lunar, anual = 2.280 lei.
Impozit de 10% din venitul net rezultat din declaratia 200 in anul 2019.
O precizare la raspunsul anterior: declaratia 200 acum este inlocuita cu declaratia unica care cuprinde toate cele trei dari la stat pentru pfa.
Daca norma de venit corespuzatoare codului caen autorizat este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie la data depunerii declaratiei unice impozitul pe venit se va calcula prin aplicarea procentului de 10% la valoarea normei de venit indiferent cat veti incasa in acest an si contributiile cas 25% si cass 10% la valoarea plafonului adica in acest an 22800 lei.
george-neagu, moderator