avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislație muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislație muncă

Dacă conform noilor reglementari in legislația muncii actele adiționale trebuiau semnate până la 31 decembrie 2017 și eu nu am semnat nici până la această oră așa ceva care sunt consecințele la ce mă pot aștepta menționez că lucrez in domeniul privat cu contract pe perioada nedeterminata la o corporație
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:35, 23 Februarie 2018
Este posibil ca salariul net sa va scadă.

Pentru luna ianuarie nu ați primit salariul?
Pentru ianuarie am primit aceiași bani cu bonusul tăiat (25%) cu promisiunea că sistemul de bonusare a fost mărit și tichetele de masă de la 9,50 la 15 lei toate astea fiind stipulate în actul adițional . Totuși dacă noile acte adiționale trebuiau semnate până la finele anului trecut pe ce baza noi lucrăm și angajatorul în ce context își permite să nu vrea să semnam aceste acte adiționale specific că o parte din salariați au fost puși să semneze fără să știe ce au semnat au avut voie să vadă doar partea de jos a paginii unde trebuie să semnăm și au semnat iar noi o altă parte suntem la sfârșitul de februarie și eu personal când am întrebat .... tăcere și atât
Legislația nu-l obliga pe angajator sa mărească brutul, l-a obligat doar la negociere.
Nu era vorba de mărire întrebarea este dacă până la sfârșitul anului trecut erau în vigoare unele normative azi fiind altele eu că angajat unde mă situez dacă acel act adițional care trebuia semnat până la 31-12-2017 nu este semnat nici azi.....in baza căruia contract ,act normativ... etc lucrez
Este vorba despre marirea salariului brut, in cazul transferului de contributii.

Daca nu ati semnat niciun act aditional, atunci veti ramane pe acelasi salariu brut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transferul contributiilor Daliborka Daliborka Buna seara, as avea o intrebare cu privire la cresterea salariului brut in urma transferului de contributii in sarcina angajatului, compania este obligata sa ... (vezi toată discuția)
Marire de salariu fara semnare de act aditional strumfitza strumfitza Buna ziua, Acum o luna am primit o marire de salariu. Am intrebat cand smenez act aditional si mi-au zis ca pana la sfarsitul luni voi semnat. E deja sf ... (vezi toată discuția)
Clauza in actul aditional myhy myhy Dupa trecerea contributiilor de la angajator la angajat, angajatorul meu a decis sa mareasca la toata lumea salariul brut cu 20%. Spune intr-un e-mail ca va ... (vezi toată discuția)