Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu vecinii

Buna ziua
Am cumparat o bucata de pamant pentru a da drumul la constructia unei case.
Am toate actele ok, si acum adunam acte pentru autorizatia de constructie.
Am ingradit terenul, dar vecinul de langa noi care are un teren agricol a intrat si pe bucata noastra.
Aseara am fost pe acolo si era daramat tot gardul iar tarusii care delimitau terenul au fost scosi de catre vecinul nostru. Noi saptamana viitoare vrem sa dam drumul la constructie. Ce sa facem ? El sustine sus si tare ca este terenul lui si noi nu vrem probleme. Tin sa precizez ca am act vanzare cumparare, cadastru, carte funciara, studiu geo, etc...Cum am putea sa rezolvam aceasta problema ?
doua lucruri puteti face:
1. o plingere penala, pt tulburare de posesie.
2. o actiune civila "in granituire", in urma careia se va stabili care este linia de demarcatie.
Daca nu va intelegeti cu ecinul va trebui sa promovati o actiune in revendicare prin caer sa se compare actele de proprietate si sa se stabileasca cine este proprietarul suprafetei in litigiu.
Pantru a nu mai avea probleme cu vecinul va sfatuiesc sa promovati, prin aceeasi cerere, si o actiune in granituire caer sa stabileasca granitele terenurilor d-voastra si linia pe care va fi construit gardul despartitor.
Puteti chema de la primarie o comisie care sa constate situatia si sa incheie un proces verbal.
Multumesc pentru raspuns,
Am fost azi si am vorbit un avocatiar maine dimineata oi merge
la tribunal pentru o decizie judecatoreasca care ii va interzice vecinului sa intre pe proprietatea noastra.
Am vorbit si la primarie si m-au asigurat ca nu va fi nici o problema.
Si , cu toate acestea inca imi este frica deoarece vecinul zice ca are si el acte de proprietate si, daca voi incepe sa construiesc va darama totul. Ce as putea sa mai fac ? Noi ne grabim oarecum, am vrea sa terminam pana in toamna..