avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... probleme cu vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

probleme cu vecinii

Buna ziua
Am cumparat o bucata de pamant pentru a da drumul la constructia unei case.
Am toate actele ok, si acum adunam acte pentru autorizatia de constructie.
Am ingradit terenul, dar vecinul de langa noi care are un teren agricol a intrat si pe bucata noastra.
Aseara am fost pe acolo si era daramat tot gardul iar tarusii care delimitau terenul au fost scosi de catre vecinul nostru. Noi saptamana viitoare vrem sa dam drumul la constructie. Ce sa facem ? El sustine sus si tare ca este terenul lui si noi nu vrem probleme. Tin sa precizez ca am act vanzare cumparare, cadastru, carte funciara, studiu geo, etc...Cum am putea sa rezolvam aceasta problema ?
Cel mai recent răspuns: arysiso , utilizator 16:20, 26 Aprilie 2010
doua lucruri puteti face:
1. o plingere penala, pt tulburare de posesie.
2. o actiune civila "in granituire", in urma careia se va stabili care este linia de demarcatie.
Daca nu va intelegeti cu ecinul va trebui sa promovati o actiune in revendicare prin caer sa se compare actele de proprietate si sa se stabileasca cine este proprietarul suprafetei in litigiu.
Pantru a nu mai avea probleme cu vecinul va sfatuiesc sa promovati, prin aceeasi cerere, si o actiune in granituire caer sa stabileasca granitele terenurilor d-voastra si linia pe care va fi construit gardul despartitor.
Puteti chema de la primarie o comisie care sa constate situatia si sa incheie un proces verbal.
Multumesc pentru raspuns,
Am fost azi si am vorbit un avocatiar maine dimineata oi merge
la tribunal pentru o decizie judecatoreasca care ii va interzice vecinului sa intre pe proprietatea noastra.
Am vorbit si la primarie si m-au asigurat ca nu va fi nici o problema.
Si , cu toate acestea inca imi este frica deoarece vecinul zice ca are si el acte de proprietate si, daca voi incepe sa construiesc va darama totul. Ce as putea sa mai fac ? Noi ne grabim oarecum, am vrea sa terminam pana in toamna..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune in granituire ? aartist aartist Am o ruda la tara care se confrunta cu urmatoarea problema: - vecinul situat la vestul proprietatii sale a intrat cu gardul si doua constructii pe terenul ... (vezi toată discuția)
Delimitarea perimetrului unui teren ginavirginica ginavirginica Buna ziua!am o problema cu delimitarea unei parti a terenului pa care il am de la tatal meu.precizez ca am toate actele in regula,dar cind au cumparat parintii ... (vezi toată discuția)
Revendicare si granituire? oanaiasi oanaiasi Buna ziua, Sper sa ma puteti ajuta cu un sfat in urmatoarea problema: Sunt proprietara unui teren de 500 mp (contract de vanzare-cumparare). La una din ... (vezi toată discuția)