Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident si conducere fara permis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident si conducere fara permis

Un prieten de 17 ani a condus fara permis cu proprietaru masinii de 18 ani care nici el nu are permis dar are orasul pe 20 martie , soferu a scapat masina de sub control si a intrat in niste linii de tren (a zburat peste ele) nu a lovit pe nimeni , nu a distrus nimic doar masina e lovita si tin sa precizez ca nu era pe un drum public era pe langa o gara de cartier loc ne asfaltat fara semne rutiere sau etc
Dacă nu era drum public soferul ar avea noroc.
Dar nu ati circulat deloc pe drum public până acolo?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai proprietaru a condus in cartier si cand am ajuns pe drum i-a dat lui , si dupa ce a bagat-o peste linii au scos-o si au lasat masina acolo dar politia de la gara i-a luat numere cu japca a doua zii cand au verificat masina asa din curiozitate si a vazut ca e lovita
Amandoi vor fi urmariti penal si cel care a condus si cel care a incredintat.
ART. 335 c.p.
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive*).

Pai pe drumuri publice , dar noi nu eram pe drum public
Conform OUG 195/2002, drumul public este orice cale de comunicaţie terestră, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice, drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile.
Daca dvs considerati ca nu este drum public, exercitati-va apararea in acest sens, oricum, in mod evident ati condus si pe un drum public la un moment dat...