Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Finantare pentru preluarea unei firme !
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Finantare pentru preluarea unei firme !

Sa spunem ca am gasit o firma ( cu active si pasive, cu angajati ), patronii vor sa vanda businessul .

Intrebarea e mai ciudata , unde gasesc un investitor care sa ma ajute sau sa ne ajute sa preluam o astfel de afacere ?

Ms.
Depinde ce va doriti. Un investitor presupune sa faca parte din business-ul pe care doriti sa il cumparati. Daca investitorul vine cu 80 % din suma si va dori 80 % din partile sociale, ce faceti?
Depinde si de business: este un business de viitor? Puteti incerca sa intocmiti un proiect si sa participati cu el in campanii de crowdfunding ( seedrs de exemplu ). Puteti contacta si site-urile de business angels. Dar repet: va trebuie un proiect beton, estimari financiare, etc.. Nu cred ca va investi nimeni daca nu i se prezinta date reale.
Businessul este pe piata din Romania din 1992-1994 , cifra de afaceri pe 2017 este de 2 milioane de euro, datoriile de 150.000 de euro,Veniturile firmei de peste 2 mil. de euro si cheltuielile de pan ain 2 mil. de euro, activele firmei sunt de peste 1 milion de euro . Din cate am inteles unul din actionari vrea sa iasa din firma sau vrea sa bage firma in insolventa.

in ce consta businessul , este o fabrica care se vinde cu active cu tot , utilaje si echipamente , se pot prelua vechii angajati-40 la numar si se poate merge lejer mai departe . In acest domeniu cifra de afaceri per an trece de 4-5-20-50 de milioane de euro daca te pozitionezi bine in piata !

FREDU FIN, Consultant fiscal