Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Vopsitorie auto
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Vopsitorie auto

Sunt la inceput de drum in domeniul vopsitoriei auto si nu stiu daca am voie sa imi desfasor activitatea intr-o cladire din lemn! Sau este obigatoriu achizitionarea unui cuptor de vopsitorie. Am un SRL, infintat pentru programul startup 2017, dar nu am avut punctaj suficient, si as vrea sa incep activitatea, dar vreau sa stiu daca pot desfasura activitatea.Cladirea este izolata, si camera vopsitoriei invelita in policarbonat, gresie pe jos si un exaustor pentru eliminarea gazelor.
Va multumesc !
Cristea Ionut, utilizator
Pentru vopsitoria auto trebuie sa detineti un proiect tehnic intocmit de o firma autorizata.
Proiectul trebuie sa contina solutii pentru evitarea incendiilor (lemnul si policarbonatul sunt combustibile, iar lemnul si inflamabil), solutii pentru evacuarea gazelor toxice din incinta de vopsire (ventilator plus statie de neutralizare gaze, opritor de flacari, etc.).
Documentatia trebuie sa contina si echipamente tehnice adecvate acestei activitati, achizitionate legal cu certifcare EC, declaratie de conformitate, PV de calitate, documentatie tehnica de exploatare, toate documentele in original si traduse in l.romana.
Aveti nevoie de autorizatie ISU-psi si de autorizatie de mediu pentru vopsitorie auto, obtinuta in baza documentatiei intocmite.
Buna ziua,
Va citez din autorizatia de mediu a unui client de-al meu.
SERVICE TINICHIGERIE VOPSITONE: cabina vopsit ecologicd marca Nova Verta cu uscare a vopseleiI
buc, spatiu pregatire vopsitorie- 2 posturi, compresor 500 l- I buc. compresor 200 l- I buc. slefuitoare
pneumatice marca Bosch- 3 buc, slefuitore electrice marca Bosch- 3 buc. aparat sudurA in gazprotector- 2
buc, aparat sudura oxiacetilenic- 2 buc, aparataiat cu gazmetan 2 buc, aspimtor pentru slefuitoare- Ibuc,
mixer pentru vopseluri- Ibuc, pistol vopsit profesional- 2 buc, trusd tiranti pentru tinichigerie- 2 buc.
polizoare cu diam de 125 mm- 2 buc. spatiu tinichigerie- 10 posturi. apamt sudura in pucte- I buc
Fara aceste cerinte obligatorii nu va puteti desfasura activitatea.
Evident lista este mult mai lunga.
Va sugerez sa va adresati A.R.P. M, din raza teritoriala unde urmeaza sa va desfasurati activitatea.
Cu stima,
Multumesc
Un pas inapoi pentru mine deoarece nu dispun de o suma de bani indeajuns sa pot achizitiona un cuptor
HOTĂRÂREA nr. 571 din 10 august 2016 reglementeaza categoriile de constructii care se avizeaza/autorizeaza la securitate la incendiu (ISU). Daca atelierul dumneavoastra nu are mai mult de 600 mp, nu va trebuie autorizatie de la ISU. In schimb, va trebui sa obtineti Autorizatie de mediu (banuiesc ca aveti cod CAEN 5020). Tehnologia de vopsire o alegeti dumneavoastra, nu va impune nimeni sa aveti cuptor. Procedura de obtinere a autorizatiei de mediu o gasiti in Ord. nr. 1798/2007 pentru aprobarea Procedurii de emitere a autorizatiei de mediu, cu modificarile si completarile ulterioare.