avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Despre calmnie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Despre calmnie

Ce pot face? Am fost acuzat de furt ceea ce nu este adevărat,mi s-acitt reclamația care nu are nici măcar un temei și cei de la olitie au spus sa aștept rezultatele anchetei.persoana care mă reclamat continua sa mă jicneasca și sa mă acuze in continuare .Pot sa o reclamat direct la parchet?
Cel mai recent răspuns: Mirrella P. , utilizator 23:32, 8 Martie 2019


Florinel Dragos a scris:

Ce pot face? Am fost acuzat de furt ceea ce nu este adevărat,mi s-a citt reclamația care nu are nici măcar un temei și cei de la p olitie au spus sa aștept rezultatele anchetei.persoana care mă reclamat continua sa mă jicneasca și sa mă acuze in continuare .Pot sa o reclamat direct la parchet?


Am fost la politie sa intreb de cursul dosarului in care am fost acuzat de furt si am aflat ca dosarul a fost clasat din lipsa de probe. Eu as dori sa o dau in judecate pe reclamanta pentru calomnie cum procedez?

Florinel Dragos a scris:



Florinel Dragos a scris:

Ce pot face? Am fost acuzat de furt ceea ce nu este adevărat,mi s-a citt reclamația care nu are nici măcar un temei și cei de la p olitie au spus sa aștept rezultatele anchetei.persoana care mă reclamat continua sa mă jicneasca și sa mă acuze in continuare .Pot sa o reclamat direct la parchet?




Da, pentru inducere in eroare a organelor judiciare se face plangere la Parchet, pentru calomnie, se judeca la instanta civila. Dar cel mai bine este sa va luati un avocat care sa se ocupe exact de situatia dvs. si care stie exact ce sa faca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde depun plangere penala pentru marturie mincinoasa ? mouz mouz Buna seara , Am fost anuntat de catre mama mea ca : un\\" prieten de familie \\" care se tine de 3 -4 ani dupa ea , a fost la parchet si pe langa numele ... (vezi toată discuția)
Ce ma sfatuiti sa fac? Dollaru23 Dollaru23 Buna De o vreme o persoana ma bombandeaza cu plangeri penale ,reclamatii la dna si la locul de munca prin care imi aduce un prejudiciu grav de imagine cu ... (vezi toată discuția)
Pot da in judecata pentru calomnie? ContSters354680 ContSters354680 buna ziua , am fost data la politie pentru un furt de 1.000E din poseta colegei de sericiu.Acuma am primit hartii de la judecatorie cum ca nu au dovezi pentru ... (vezi toată discuția)