Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Despre calmnie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Despre calmnie

Ce pot face? Am fost acuzat de furt ceea ce nu este adevărat,mi s-acitt reclamația care nu are nici măcar un temei și cei de la olitie au spus sa aștept rezultatele anchetei.persoana care mă reclamat continua sa mă jicneasca și sa mă acuze in continuare .Pot sa o reclamat direct la parchet?

Florinel Dragos a scris:

Ce pot face? Am fost acuzat de furt ceea ce nu este adevărat,mi s-a citt reclamația care nu are nici măcar un temei și cei de la p olitie au spus sa aștept rezultatele anchetei.persoana care mă reclamat continua sa mă jicneasca și sa mă acuze in continuare .Pot sa o reclamat direct la parchet?

Am fost la politie sa intreb de cursul dosarului in care am fost acuzat de furt si am aflat ca dosarul a fost clasat din lipsa de probe. Eu as dori sa o dau in judecate pe reclamanta pentru calomnie cum procedez?

Florinel Dragos a scris:

Ce pot face? Am fost acuzat de furt ceea ce nu este adevărat,mi s-a citt reclamația care nu are nici măcar un temei și cei de la p olitie au spus sa aștept rezultatele anchetei.persoana care mă reclamat continua sa mă jicneasca și sa mă acuze in continuare .Pot sa o reclamat direct la parchet?

Da, pentru inducere in eroare a organelor judiciare se face plangere la Parchet, pentru calomnie, se judeca la instanta civila. Dar cel mai bine este sa va luati un avocat care sa se ocupe exact de situatia dvs. si care stie exact ce sa faca.