Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... modificare procent in timpul sezonului rece pentru cei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

modificare procent in timpul sezonului rece pentru cei debransati

Asoc cu 20ap, 10bransati-10debransati, actual procentul pt cota parte cei debransati este zero%(hotarare luata acum cativa ani in AG), la sed.AG reconvocata de inceput de an(7prezenti)la ultimul punct de pe ordinea de zi au ridicat problema schimbarii procentului de la 0 la 10 incepand cu luna feb.

- Mentionez ca cei bransati au mai toti un nr de elementi mult mai mult decat era prevazut initial(3-5-7elementi - acum au mai toti cam 10in fiecare camera) iar cei debransati considera ca procentul de 10% e prea mult fiind nevoiti sa plateasca din surplusul de conform al celor bransati, altii ar scoate apa din calorifere pentru a se spala sau a arunca in wc (acest lucru iar marind factura de caldura a scarii).
-avem coloanele pe verticala schimbate (cam de 4-5ani), in urma schimbarilor aceste coloane avem o eficienta de aprox10% fata de cand erau cele vechi si cam infundate.
-in subsol, coloanele sunt izolate (niste tuburi stil buret-plastic), de cand s-au izolat tevile din subsol, se simte ca pe scara e mai racoare iar in subsol nu mai e asa de cald ca inainte(te sufocai de cald, daca aveai ceva de reparat sau verificat ceva in subsol)
-in sedinta, pentru ca erau putini( 7din20 - 5bransati si 2debransati), sa hotarat se face faca un tabel prin care sa se intrebe toti proprietarii de pe scara, insa multi debransati sunt ap de vacanta.
-pe scara de 2ani, avem gaze si au inceput sa apara ap care au centrala pe gaz(momentan fiind 4ap)

-intrebari:
1) se poate modifica procentul de la 0% la 10%sau alt procent in timpul iernii?
2)daca eu ca presedinte, as convinge toti proprietatii sa apelam la serviciul ISTA, sa ne faca un inventar la tot traseul scarii si sami dea tabel cu procentul fiecarui ap in parte, astfel prin acest tabel fiecare ap va avea cota parte si as evita discutiile in contradictoriu pe tema procentului? insa acest inventar presupun ca pana se va finaliza se termina iarna(caldura in sistem centalizat) ?
3)sa zica fiecare proprietar in parte ce procent doreste, eu sa fac media ?
4)sau ce variante de lucru ar fi sa le urmez ?
cavallis, utilizator
In momentul asta aveti servicul de citire de la ISTA sau nu?
Din moment ce spuneti ca fiecare adauga cati elementi vrea el... nu cred ca aveti decat impartirea la comun.
Eu cred ca este normal sa aveti 0% procentul. Ia ziceti cand e o avarie la CET cine pe cine incalzeste?Cand o sa fie doar unul bransat la CET ar fi normal sa platiti toti procent de parti comune?Poate ca cel care are centrala porneste ca ii e frig inainte de pornirea CET cu 3 saptamani inainte. Si nu cred ca cere vreun ban de la ceilalti.
Daca celor care pierd caldura nu le convine sa-si izoleze pierderea de caldura.

La noi este 0 pentru cei cu surse proprii si cam 3% procentul de parti comune care se imparte doar celor care sunt la centrala comuna.
Inventarierea facuta de ISTA este simpla dar costisitoare.
Noi avem tevile izolate in subsol si cele verticale in zid.
Am stabilit noi sa fie asta procentul am transmis poze la ISTA cu tevile izolate din subsol si cele orizontale care ies in case din zid sa vada ca sunt cele verticale in zid si gata altfel plateam aiurea...

La dumneavostra daca sunteti in retea centralizata o sa zica ca se aplica ordinul 343/2010 si acolo e jale. daca nu aveti tevile inventariate e ditamai procentul si daca le aveti e rau oricum.
Altfel va costa o gramada bani sa inventarieze ei.
Eu abia am mentinut cu greu 2.69 lei pe repartitor Plus tva pret de citire. adica 3.2 lei final pret de citire pe calorifer.
Mai bine stabiliti dumenavoastra de comun acord si gata.
Nu vad ce avantaj va poate aduce ISTA. O sa ajungeti sa va dati foc singuri la valiza. O sa se certe si cei contorizati singuri intre ei.
Adica O SA II AVETI SUPARATI SI pe cei bransati si pe cei debransati.

In centru Bucurestiului la Victoriei in spatele Orange nu avem contorizat nimic. Caldura la comun apa fara apometre pe persoane. Si intretinerea ajunge mai ieftin ca in oricare alta parte a Bucurestiului contorizata la reteua CET .
305 lei pe Decembrie 2018 la 85 m2.
Culmea e ca toate apartamentele au si cam la fel 85 88 m2 si probabil de lene le considera egale. Si ca bonus nici Nu exista penalizari.
Adica nu se complica si nu are batai de cap si toti sunt multumiti. Administratorul Din blocul victoriei locuieste 2 blocuri mai incolo si el plateste cam 800 lei intretinerea ca are Repartitoare pe calorifere.
w_v_w_v, utilizator
@w_v_w_v, la cca 1,5 km de Orange/Victoriei, 82 mp, 2p, dec 2017 (sper ca n-am ajuns in 2019 si eu nu stiu, apropo de ce ati scris dvs) , 250,69 lei, cu repartitoare si apometre (nu locuiesc eu acolo).

Cu restul sunt de acord. Fugiti de repartitoare pe calorifere! Feedback pe net cat doriti pe tema asta.
Cat despre apometre, depinde ce vecini aveti. Daca vecina de la 10 da drumul la apa si pleaca sa-si ia paine pana vina apa fiebinte, se mai intalneste cu vecina de la 2 etc etc, nu prea merge treaba. La etajele superioare de asta e pretul mai mic, sunt dezavantaje pt care platesti mai tarziu, in timp. Sau unul care mai mult nu e acasa si nu indeplineste conditiile sa se scoata de la intretinere ar plati apa degeaba.
Apometrele sunt destul de ok, dar repartitoarele de calorifer NU.
Toata lumea plateste la partile comune...si bransati si debransati.HG 1588/2007 : 3) Niciun proprietar de apartament sau de spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta nu va fi exceptat de Ia obligatia de a contribui Ia plata cheltuielilor comune, ca urmare a renuntanii Ia folosirea unei parti din proprietatea comuna, a abandonarii apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta or in alte situatii.
vali m, utilizator
Daca exista diferente de numar de elementi calorifer fata de proiect -initial trebuie realizat SET
Exista ordine ANRSCE care prevad expres cotele de impunere pentru debransati
Avem giga la scara si impartim la cei bransati per cota suprafata utila, debransati sa hotarat cota zero.

Nu avem citire ISTA sau repartitoare la calorifere.

Cei de la ISTA sa ne faca un SET al tuturor tevilor scarii, sa calculeze cat consuma si pierde caldura scara per total (cu bransati, debransati, ap izolate sau nu, tevi izolate -ingropate in perete - neizolate, incadrare ap, etc ...sa ne dea o baza de calcul per fiecare ap in parte (consider ca asa toata lumea va plati cat ii revine).

w_v_w_v a scris:

In momentul asta aveti servicul de citire de la ISTA sau nu?
Din moment ce spuneti ca fiecare adauga cati elementi vrea el... nu cred ca aveti decat impartirea la comun.
Eu cred ca este normal sa aveti 0% procentul. Ia ziceti cand e o avarie la CET cine pe cine incalzeste?Cand o sa fie doar unul bransat la CET ar fi normal sa platiti toti procent de parti comune?Poate ca cel care are centrala porneste ca ii e frig inainte de pornirea CET cu 3 saptamani inainte. Si nu cred ca cere vreun ban de la ceilalti.
Daca celor care pierd caldura nu le convine sa-si izoleze pierderea de caldura.

La noi este 0 pentru cei cu surse proprii si cam 3% procentul de parti comune care se imparte doar celor care sunt la centrala comuna.
Inventarierea facuta de ISTA este simpla dar costisitoare.
Noi avem tevile izolate in subsol si cele verticale in zid.
Am stabilit noi sa fie asta procentul am transmis poze la ISTA cu tevile izolate din subsol si cele orizontale care ies in case din zid sa vada ca sunt cele verticale in zid si gata altfel plateam aiurea...

La dumneavostra daca sunteti in retea centralizata o sa zica ca se aplica ordinul 343/2010 si acolo e jale. daca nu aveti tevile inventariate e ditamai procentul si daca le aveti e rau oricum.
Altfel va costa o gramada bani sa inventarieze ei.
Eu abia am mentinut cu greu 2.69 lei pe repartitor Plus tva pret de citire. adica 3.2 lei final pret de citire pe calorifer.
Mai bine stabiliti dumenavoastra de comun acord si gata.
Nu vad ce avantaj va poate aduce ISTA. O sa ajungeti sa va dati foc singuri la valiza. O sa se certe si cei contorizati singuri intre ei.
Adica O SA II AVETI SUPARATI SI pe cei bransati si pe cei debransati.

In centru Bucurestiului la Victoriei in spatele Orange nu avem contorizat nimic. Caldura la comun apa fara apometre pe persoane. Si intretinerea ajunge mai ieftin ca in oricare alta parte a Bucurestiului contorizata la reteua CET .
305 lei pe Decembrie 2018 la 85 m2.
Culmea e ca toate apartamentele au si cam la fel 85 88 m2 si probabil de lene le considera egale. Si ca bonus nici Nu exista penalizari.
Adica nu se complica si nu are batai de cap si toti sunt multumiti. Administratorul Din blocul victoriei locuieste 2 blocuri mai incolo si el plateste cam 800 lei intretinerea ca are Repartitoare pe calorifere.