Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre divort

Buna ziua la prima infatisare reclamantul nu sa prezentat.Instanta a dat aminare ptr ca nu a semnat cauza cu piritul si autoritatea tutelara.Acum reclamantul nu mai vrea sa divorteze. Se poate sa se respinga cererea de divort chiar dc piritul a depus intimpinare si cerere reconventionala.
In mod normal ar fi trebuit respinsa actiunea reclamantului ca nesustinuta in cazul in care nu a fost prezent in instanta ,urmand sa se continue judecarea reconventionalei.Chiar daca reclamantul ar renunta la cerere iar paratul doreste sa divorteze se va judeca in continuare cererea reconventionala urmand sa fie analizate motivele e divort invocate de parat.Rapunsul este aproximativ deoarece si postarea dvs este neclara .
Daca reclamantul renunta ori nu se prezinta , divortul se va pronunta pe cererea reconventionala .
Astfel.de situații juridice se analizează pe baza pieselor dosarului.
E posibil sa fi fost un viciu de procedură sau alte aspecte...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat