Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Termen de judecata punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Termen de judecata punct de lucru

La inceperea formalitatilor de declarare la Registrul Comertului a unui punct de lucru in Bucuresti pentru o societate comerciala cu sediul in Bucuresti, prin intermediul unei firme de avocatura la 10.10.2009, mi s-a precizat verbal ca hotararea judecatoreasca imi va fi inmanata in 5-7 zile lucratoare. Ulterior mi s-a spus ca termenul de judecata a fost fixat pentru data de 10.12.2009.
Este stabilit prin lege un termen pentru solutionarea ascestor cereri?
Intreb aceasta deoarece este cunoscut faptul ca in acest timp cheltuielile generate de inchirierea spatiului trebuie suportate de catre chirias si acesta trebuie sa se adreseze instantei pentru recuperarea acestor cheltuieli precum si a altor prejudicii.
Multumesc
Stati bine! Eu am primit termen in februarie 2010.

Faceti o cerere de preschimbare de termen.
L 359/2004 pentru simplificarea formalitatilor de inregistrare in RC ...

Art. 8. - (1)...
(2) La înregistrarea modificărilor actului constitutiv se eliberează certificatul de înscriere de menţiuni, însoţit de încheierea judecătorului delegat, precum şi alte acte prevăzute de prezenta lege.
(3) Termenul de eliberare a ...certificatului de înscriere de menţiuni este de ...5 zile, calculat de la data înregistrării cererii potrivit dispoziţiilor Codului de procedură civilă, dacă judecătorul-delegat nu dispune altfel.

[ link extern ] /
romascanu, moderator
Multumesc frumos.
E foarte bine pusa aia cu "daca judecatorul delegat nu dispune altfel".
Acum, ca a fost protestul imi iese mentiunea anul viitor odata cu ghioceii. :angry:
Am depus astazi cerere de preschimbare a termenului de judecata.
Sa vedem ce se intampla.
Multumesc frumos pentru atat mesajele din pagina forumului cat si pentru mesajele private.
O zi buna tuturor.