Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Achizitie spatiu program Start Up Nation
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Achizitie spatiu program Start Up Nation

Buna ziua!

Am va rog,situatia de mai jos pentru care va solicit un punct de vedere:
In 2017 m-am calificat si am semnat acordul de finantare prin Start Up Nation. Pe langa echipamente, am cumparat si un spatiu in indiviziune 1/2 (cabinet medical situat la parterul unui bloc). Zilele trecute cand m-am dus la
AGENTIA PENTRU IMPLEMENTAREA PROIECTELOR SI PROGRAMELOR
... (aippimm) sa vada actul de vanzare_cumparare si extrasul de carte funciara, mi-au spus ca cheltuiala nu e eligibila prin Start Up Nation, pe acel spatiu aflat in coproprietate.
Nicaieri in cererea de aplicare, contract sau orice altceva nu s-a stipulat ca trebuie sa fiu unic proprietar pe acel spatiu,mai ales ca asta e uzanta in astfel de situatii in care imobilul e situat la parterul unui bloc, iar acolo (daca legislatia ii/le permite) isi desfasoara activitatea mai multi medici.
Sprijiniti-ma va rog, cu un punct de vedere obiectiv/recomandari/indrumari pt speta mea.

Va multumesc!
Buna ziua,
Daca nu este specificata aceasta obligativitate atunci puteti depune contestatie.
Buna ziua, sunt in aceeasi situatie cu dvs, proiect castigat in 2017, pentru care am achizitionat un spatiu comercial in coproprietate. Rog un mesaj despre modul in care ati rezolvat situatia. Multumesc.
Salut! Ne poti spune ce s-a intamplat in final? Multumesc!

IMSS a scris:

Buna ziua!

Am va rog,situatia de mai jos pentru care va solicit un punct de vedere:
In 2017 m-am calificat si am semnat acordul de finantare prin Start Up Nation. Pe langa echipamente, am cumparat si un spatiu in indiviziune 1/2 (cabinet medical situat la parterul unui bloc). Zilele trecute cand m-am dus la
AGENTIA PENTRU IMPLEMENTAREA PROIECTELOR SI PROGRAMELOR
... (aippimm) sa vada actul de vanzare_cumparare si extrasul de carte funciara, mi-au spus ca cheltuiala nu e eligibila prin Start Up Nation, pe acel spatiu aflat in coproprietate.
Nicaieri in cererea de aplicare, contract sau orice altceva nu s-a stipulat ca trebuie sa fiu unic proprietar pe acel spatiu,mai ales ca asta e uzanta in astfel de situatii in care imobilul e situat la parterul unui bloc, iar acolo (daca legislatia ii/le permite) isi desfasoara activitatea mai multi medici.
Sprijiniti-ma va rog, cu un punct de vedere obiectiv/recomandari/indrumari pt speta mea.

Va multumesc!

Va salut! Nu s-a finalizat favorabil mie speta prezentata .... . Acum doua zile mi s-au virat banii pentru cheltuielile eligibile pe StartUp ceea ce e bine, insa asa cum am spus, spatiul in coproprietate nu se deconteaza, chiar daca nicaieri in conditiile de calificare la program nu era stipulat absolut nimic in acest sens. Ce sa spun?! Frustrarea e mare, insa abia imi revin dupa "uzura" acumulata in implementarea proiectului, care s-a finalizat de curand, incat nu stiu acum cum procedez pe mai departe. Ganduri bune!