avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Start Up Nation - monitorizare dupa termenul din ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Start Up Nation - monitorizare dupa termenul din contract si ...

Start Up Nation - monitorizare dupa termenul din contract si decizie de recuperare pentru ca nu ne-am putut prezenta la sediu in 3 zile .

Salut,
Am problema urmatoare pentru care am contractat deja un avocat dar sunt deschis la pareri pe subiect.

Am semnat un Acord de finantare in sept 2017 pentru care am urmatoarele precizari pe termene:
La durata contractului
- Durata de implementare a proiectului este calculata de la intrarea in vigoare a acordului de
finantare până la data depunerii ultimei cereri de rambursare/plata dar nu mai târziu de data
29.09.20 18
Durata acordului este formata din urmatoarele doua perioade succesive:
- o perioadă de implementare maxim 12 luni calculate de la data intrarii in vigoare a
prezentului acord de finantare pana la depunerea ultimei cereri de rambursare/plata dar nu
mai tarziu de data prevazuta in schema de ajutor de minimis;
- o perioada de monitorizare de 3 ani

Agentia IMM a venit in control la 4 ani si O LUNA de la semnarea contracului spunand ca se utilizeaza de un articol care mentioneaza urmatoarele
Implementarea proiectului se consideră finalizată la momentul achitării ultimei cereri de plată/rambursare a ajutorului de minimis. Iar faptul ca mi-au platit cu intarziere o ultima transa le da drept de prelungire a perioadei de monitorizare.


Ce parere aveti?
Multumesc

Alte discuții în legătură

Fonduri minimis cristi t cristi t am depus proiectul pe la 1iunie 2010,in 7 iunie 2010 s-au suspendat fondurile de catre min.finante, oare mai sunt sanse de accesare fonduri?se mai ... (vezi toată discuția)
Hotararea guvernului nr. 274/2013 privind acordarea de ajutoare de minimis pentru investitiile realizate de intreprinderile mici si mijlocii thomaki thomaki Referitor la aceasta HG, investitia trebuie suportata de catre IMM-urile care aplica si abia dupa finalizarea proiectului vor fi acordati acesti bani ? ... (vezi toată discuția)