Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Art 525
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Art 525

ce inseamna sintagma se va tine cont de ,, alte obligatii ale sale,,
Buna ziua,
Cred ca va referiti la art. 527 alin. 2 din C.civ.
Art. 527
Debitorul întreţinerii
(1) Poate fi obligat la întreţinere numai cel care are mijloacele pentru a o plăti sau are posibilitatea de a dobândi aceste mijloace.
(2) La stabilirea mijloacelor celui care datorează întreţinerea se ţine seama de veniturile şi bunurile acestuia, precum şi de posibilităţile de realizare a acestora; de asemenea, vor fi avute în vedere celelalte obligaţii ale sale.
Se refera la conditiile impuse de art. 529 C.Civ. si 523 C.Civ.