avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rudele ascund actul de proprietate al defunctului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rudele ascund actul de proprietate al defunctului

Salut,

Tatal meu a decedat in urma cu mai putin de 6 luni. Acesta detinea o proprietate a carui act de proprietate este detinut acum de catre fratele lui. Aceasta proprietate este numai pe numele lui. Sub diferite pretexte, fratele tatalui meu nu doreste sa ne inmaneze actul de proprietate.
Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.

1. Ce inseamna prescrierea dreptului de mostenire? Si ce presupune deschiderea succesiunii si acceptarea mostenirii. Am citit ca termenul de acceptare a mostenirii incepe din momentul deschiderii succesiunii. Deschiderea succesiunii = decesul?

2. Ce pot face in cazul in care nu detin actul pe proprietatea tatalui meu?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 12:46, 27 Octombrie 2009
Va multumesc pentru sfaturi!
As mai dori sa stiu ce s-ar putea intampla dupa 6 luni daca nu imi exprim acceptul succesiunii?

Multumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 27 Octombrie 2009
mirc84, utilizator
mergi la notar si dai declaratie ca accepti mostenirea inainte de 6 luni.
actul de proprietate poti sa-l obti de la primarie.
optiunea succesorala trebuie exercitata in termenul legal .
nu va trebuie actul de proprietate al imobilului.
va prezentati la notariat si dati declaratie de acceptare a succesiunii , iar succesiunea urmeaza sa o dezbateti ulterior .
aceasta este imprescriptibila si se paote dezbate oricand .
primeaza declaratia de acceptare a succesiunii .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbaterea mostenirii Cristina tabarca Cristina tabarca Impartirea mostenirii dupa moartea tatalui : sotia nedivortata si doi frati:-/ (vezi toată discuția)
Succesiune ancfd ancfd Va rog sa-mi spuneti daca la decesul unuia din parinti copiii isi pastreaza cota parte din partea acestuia fara a deschide succesiune atat timp cat ... (vezi toată discuția)
Succesiune andreeapa andreeapa Hristos a Inviat! In urma decesului tatalui meu am inteles ca in termen de 6 luni trebuie sa accept succesiunea. Acest lucru am inteles ca se face printr-o ... (vezi toată discuția)